3. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vyrábíme thonetky nejdéle na světě. To nikdo nezpochybní, hájí se TON

Legendární židle Thonet N°18. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární židle Thonet N°18. | foto: ČTK

BYSTŘICE NAD HOSTÝNEM Odebrání legendární značky Thonet jihomoravskému výrobci nábytku TON těžkou hlavu nedělá. Vymazat jméno německého průmyslníka Michaela Thoneta podle společnosti z Bystřice pod Hostýnem nejde.

O tom, že firma TON přišla o značku Thonet, informovaly v pondělí Lidové noviny. Nejstarší výrobce ohýbaného nábytku na světě nebyl schopen prokázat, že pro židle z ohýbaného dřeva používá jméno po někdejším zakladateli firmy Michaelu Thonetovi. Značku Thonet tak má nyní chráněnu pouze stejnojmenná nábytkářská a designová společnost z Frankenbergu v Německu.

"S proslulým a magickým slovem Thonet nás spojuje stejná technologie i zakladatel výroby v Bystřici pod Hostýnem. Úřad průmyslového vlastnictví shledal naše používání ochranné známky Thonet jako nedostatečné. Rozhodnutí nepovažujeme za problematické," uvedla Anna Handlová z marketingového oddělení společnosti.

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

Podle ní "nikdo nemůže zrušit fakt, že se v Bystřici vyrábí ohýbaný nábytek nejdéle na světě". Firma se celosvětově profiluje pod značkou TON se čtrnáctkou v logu

Bystřická továrna přišla o značku po 64 letech. Na rozdíl od německé konkurence však nepoužívala přímo značku Thonet, svoji kolekci židlí a křesel prodává pod značkou Bentwood.

Toho, že značka leží u české firmy ladem, si na začátku letošního roku všiml Úřad průmyslového vlastnictví a rozhodl o tom, že její ochrana bude zrušena. Firma s tím nesouhlasila, ale neuspěla.

Bohatá historie

Ohýbaný nábytek poprvé představil Michael Thonet veřejnosti roku 1841 na průmyslové výstavě v Koblenci, kterou navštívil i rakouský kancléř Metternich. Na jeho doporučení přesídlil Thonet v následujícím roce do Vídně, kde si založil vlastní firmu na výrobu nábytku.

Zájem o ohýbaný nábytek se zvyšoval, roku 1856 se proto Thonet rozhodl založit novou továrnu. Kvůli výhodným podmínkám si vybral moravské Koryčany, kam se následně sám na čas přestěhoval. ýroba se zde rozběhla roku 1857 a díky velkým úspěchům se firma rozšířila i o závody v Bystřici pod Hostýnem a Vsetíně.

Židle, se kterými vstoupil na trh původní majitel továrny Michael Thonet v minulém století a jež jsou ve výrobním programu firmy dodnes.

Židle, se kterými vstoupil na trh původní majitel továrny Michael Thonet v minulém století a jež jsou ve výrobním programu firmy dodnes.

Německý podnikatel za výrobu ohýbaného nábytku získal i řadu ocenění, mimo jiné zlatý kříž Za zásluhy či rytířský kříž Řádu Františka Josefa.

V Bystřici pod Hostýnem se dodnes v klasickém designu vyrábí židle nazývané thonetky. Židle mají historii trvající 150 let. K zákazníkům jich zamířilo na osmdesát milionů kusů.

Tomáš Fránek, mevMartin Nevyhoštěný, ČTK