23. listopadu 2009 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výroba aut, kterou Česku vyfouklo Slovensko, přinese 7000 nových míst

Předseda představenstva Volkswagenu Slovakia Andreas Tostmann a slovenský premiér Robert Fico  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda představenstva Volkswagenu Slovakia Andreas Tostmann a slovenský premiér Robert Fico | foto: ČTK

BRATISLAVA Výroba nového rodinného modelu, jež se má v roce 2011 rozběhnout v bratislavském závodě automobilky Volkswagen, přispěje k tvorbě přibližně 7000 pracovních příležitostí u dodavatelů. Ještě v dubnu letošního roku bylo ve hře o obrovskou investici německé automobilky i české Vrchlabí, koncern se ale rozhodl vyráběr na Slovensku.

"Už samotná výstavba nových produkčních kapacit se příznivě odrazí v zaměstnanosti na Slovensku," řekl předseda představenstva společnosti Volkswagen Slovakia Andreas Tostmann. Dodal, že na stavebních pracích a instalacích technologií se bude podílet kolem 1800 lidí. Výroba nového automobilu by měla zaměstnat zhruba 1500 lidí.

Nový rodinný model se bude v Bratislavě vyrábět pod třemi koncernovými značkami Volkswagen, Seat a Škoda v třídveřové i pětidveřové verzi.

Produkční kapacita továrny, která se v současnosti orientuje na výrobu sportovně-užitkových vozidel (SUV), stoupne zhruba o 30 procent na 400.000 vozů ročně.

Slovensko o investici bojovalo ze všech sil

Spuštění produkce si vyžádá investice v hodnotě 308 milionů eur. Slovenská vláda již loni pro tento projekt schválila daňovou úlevu do výše 430,8 milionu slovenských korun (zhruba 370 milionů Kč). Za investici se pak v březnu v sídle koncernu ve Wolfsburgu přimlouval i slovenský premiér Robert Fico.

Ještě v dubnu se ale o umístění investice Volswagenu ve přepočtu za 8 miliard korun spekulovalo. Kromě Bratislavy se hovořilo se také o možné výrobě nových aut ve Vrchlabí, kde má svůj závod dceřiná firma Volkswagenu Škoda Auto, nebo v koncernových závodech v Indii či Rusku.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz