14. ledna 2010 13:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výroba octavií se z Bratislavy vrací do Česka, vydělá na tom Vrchlabí

Škoda Octavia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Octavia | foto: Shutterstock

MLADÁ BOLESLAV Největší česká automobilka Škoda Auto se chystá v květnu přesunout výrobu modelu Octavia z Bratislavy do svého závodu ve Vrchlabí. Škodovka původně plánovala přesunout výrobu v dubnu, kvůli zpožděnému náběhu výroby malého rodinného koncernového vozu ve slovenské metropoli k tomu však dojde o měsíc později.

Podle šéfa firmy Reinharda Junga by pro lidi v bratislavském závodě nebyla během prodlevy práce.

Výrobu octavií na Slovensku silně kritizovaly mladoboleslavské odbory. Automobilka je totiž začala v bratislavském závodě Volkswagen vyrábět ještě před hospodářskou krizí, kdy nestíhala uspokojit poptávku výrobou v Čechách.

Když zájem o auta poklesl, odboráři žádali, aby se výroba vrátila zpět, jelikož byla na Slovensku mnohem dražší než v Mladé Boleslavi.

Ve Vrchlabí pracuje zhruba 1000 lidí, závod se ucházel právě o výrobu malého rodinného vozu, kterou nakonec Volkswagen umístil do Bratislavy. Ve Vrchlabí se vyrábí také octavia první generace, takzvaná Octavia Tour.

Mladoboleslavská automobilka loni dosáhla svého prodejního maxima, když prodala 684.200 vozů, o 1,4 procenta více než v roce 2008.

Výsledky prodeje jednotlivých modelů na světových trzích firma zatím nezveřejnila, na českém trhu však byla nejpopulárnější právě Škoda Octavia. Koupilo si ji 24.951 lidí, o 18,5 procenta více než v roce 2008. Nejprodávanějším modelem v Česku se stala poprvé od roku 2000.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.