3. července 2012 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hrozba pro solární energii? Schott končí ve Valašském Meziříčí

Solární panely (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panely (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (VSETÍNSKO) Největší tuzemský výrobce solárních panelů společnost Schott Solar ukončí během července a srpna výrobu ve Valašském Meziříčí. Důvodem zavření fabriky je prý levná asijská konkurence.

O práci přijde asi 500 lidí, informuje Mladá fronta Dnes. Podle ní je to letos jedno z největších propouštění, které tuzemské firmy ohlásily.

"Obchodování s fotovoltaickými výrobky je dlouhodobě zasaženo vážným poklesem cen, ke kterému došlo zejména zásluhou asijských konkurentů," uvedla firma. Rozhodnutí padlo podle jednatele společnosti Martina Žalmánka minulý týden v Německu při zasedání dozorčí rady.

Propuštění práci nenajdou snadno

Pět stovek lidí, kteří přijdou o práci kvůli ukončení výroby ve společnosti Schott Solar CR ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, nenajdou novou práci snadno. V regionu volná místa nejsou. Už nyní je na tamním úřadu práce evidováno 1900 uchazečů o zaměstnání, řekla mluvčí krajského úřadu práce Miriam Majdyšová. Míra nezaměstnanosti byla ve Valašském Meziříčí na konci května devět procent. Největší tuzemský výrobce solárních panelů společnost Schott Solar CR ukončí výrobu na přelomu července a srpna. Podle Majdyšové půjde o největší propuštění v regionu za poslední léta.

Schott Solar

Schott je mezinárodní koncern, který se více než 125 let pohybuje v oblasti speciálních skel, materiálů a pokrokových technologií. Jejími zákazníky jsou firmy z oblastí výroby domácích spotřebičů, solární energie, farmaceutického průmyslu, elektroniky, optiky, přepravy a architektury.

Skupina po celém světě zaměstnává 17 000 lidí a ve fiskálním roce 2010/2011 vykázala prodej za přibližně 2,9 miliardy eur. V Česku zaměstnává 1300 lidí, kromě Valašského Meziříčí má závod také v Lanškrouně.

Úřad práce bude s vedením společnosti jednat příští týden, zjistí například, odkud pocházejí zaměstnanci, neočekává se, že všichni skončí na úřadu práce ve Valašském Meziříčí. Podle odhadů jich však bude zaevidováno minimálně 350, někteří zřejmě budou v evidenci okolních úřadů, mohou si sami najít práci či jsou už v důchodovém věku, poznamenala Majdyšová. Úřad se musí také připravit na nárazové přijetí tak velkého počtu uchazečů o zaměstnání.

Pracovníci úřadu budou také zjišťovat přesné profesní zaměření zaměstnanců.
"Budeme k nim přistupovat individuálně. Speciální rekvalifikace se dělají jen v tom případě, že přijde nový velký investor," poznamenala Majdyšová.

Zaměstnanci Schott Solar by podle ředitele společnosti Martina Žalmánka mohli najít uplatnění v jiných společnostech Schott ve Valašském Meziříčí, je v nich však jen málo volných míst. Schott tam vyrábí ploché temperované sklo, vitríny pro profesionální uskladnění mraženého a chlazeného zboží a různé výrobky z optických vláken. Tyto společnosti budou fungovat nadále, řekl Žalmánek.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O ukončení výroby fotovoltaických modulů rozhodla mateřská společnost Schott Solar AG v Německu. Důvodem zavření závodu je asijská konkurence, která způsobila pokles cen. Schott Solar podle Žalmánka nyní hledá partnery pro prodej výrobní haly a zařízení. "Ideální by bylo, kdyby pokračovali ve výrobě nebo alespoň využívali zázemí a stroje," uvedl ředitel.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!