21. března 2012 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výroba 'vaječňáku' ohrožena. Stock nakoupí vlastní slepice

Vaječný likér. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vaječný likér. |

PLZEŇ Kvůli vysokým cenám vajec hledá největší české likérka Stock Plzeň jejich vlastní zdroj pro výrobu jednoho ze svých klíčových produktů - vaječného likéru.

Zadal zpracování studie, která analyzuje možnosti kapitálového vstupu do některé z firem produkující vejce nebo vybudování vlastního chovu na zelené louce. Bude hotová na jaře, sdělil generální ředitel největší české likérky Petr Pavlík.

Stock Plzeň si tak chce pro výrobu svého vaječného likéru zajistit vlastní zdroj vajec. "Projekt vaječné soběstačnosti je reakcí na raketově rostoucí cenu základní suroviny pro výrobu likéru; měsíčně pro výrobu jednoho z našich klíčových produktů spotřebujeme zhruba 30 tun vaječných žloutků," vysvětlil Pavlík.

ČTĚTE TAKÉ:

Božkov Vaječný likér obsahuje nejméně 140 gramů čerstvých vajec na litr, což podle něj představuje až dvojnásobek oproti některým jiným produktům na trhu. "Proto vývoj cen vajec sledujeme se znepokojením," řekl ředitel.

Stock už zadal firmě Interlacto zpracování studie, která analyzuje možnosti kapitálového vstupu do firmy na výrobu vajec nebo stavbu pro vlastní chov.

Analýza Interlacta, která nyní vaječnou složku pro likér dodává, by měla být hotová na jaře, pak Stock zahájí vlastní projekt.

"Božkov Vaječný likér má podstatně vyšší podíl vaječné složky než většina konkurenčních produktů. Zatím nás růst cen vajec díky stabilním kontraktům neohrožuje, ale v delším časovém období by to mohl být problém," uvedl ředitel. Podle něho chce Stock předejít budoucímu růstu ceny vajec nebo jejich eventuálnímu nedostatku.

Už loni čelila likérka výraznému zvýšení cen některých základních komodit, například potravinářského lihu, cukru, skleněných obalů a kartonáže, objevily se také tlaky na růst ceny vajec. Protože Stock Plzeň chce udržet vysoký obsah vajec v likéru a zároveň zachovat jeho cenu, vážně zvažuje, že si zajistí vlastní spolehlivý zdroj vajec.

Pouze výrobky, které splňují podmínku obsahu 140 gramů žloutků na litr, mohou používat označení "vaječný likér". Produkty s nižším obsahem vaječné složky se mohou nazývat pouze "likér s přídavkem vajec", často používají označení "krém".

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.