9. října 2013 17:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výroba volantů v Počernicích končí. TRW ji přesune do Rumunska

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Výrobce automobilových volantů TRW Volant ukončí v Praze Horních Počernicích ke konci roku 2013 výrobu. O práci přijde zhruba 150 lidí. Výrobu společnost přesune z Počernic do Rumunska, oznámil svaz odborů KOVO po zasedání v Hradci Králové.

Podle předsedy svazu KOVO Josefa Středuly bylo rozhodnutí o uzavření počernického závodu překvapivé. "O této firmě její manažeři, i na evropské úrovni, hovořili ještě v červenci, že nic nebudou zavírat, že může být osazenstvo klidné. Opak je však pravdou," řekl odborový předák.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma podle něj možné rušení závodu na přímé dotazy popírala i v době, kdy zaměstnanci z Počernic jezdili do Rumunska zaučovat tamní pracovníky.

TRW v Česku

Počernický podnik, jehož historie sahá do roku 1928, je součástí americké TRW Automotive. Světový výrobce autosoučástek TRW má v Česku ještě závody v Dačicích, Staré Boleslavi, Benešově, Jablonci nad Nisou, Frýdlantu a v Řepově u Mladé Boleslavi. V celém světě má 200 závodů asi se 70 tisíci zaměstnanci.

Počernický podnik podle odboráře neměl ekonomické problémy a pro zrušení závodu se firma údajně rozhodla kvůli přesunu výroby do ještě levnější destinace, než je Česká republika.

Odbory podle Středuly v závodě dohodly pro zaměstnance odstupné, které je oproti zákonnému odstupnému více než dvojnásobné. "Situace pro zaměstnance není dobrá. Najít novou práci pro manuální pracovníky nebude jednoduché," řekl Středula.

Podle posledních známých údajů vykázala TRW Volant v roce 2011 tržby 1,9 miliardy korun a ztrátu 92 milionů korun. V roce 2010 měla tržby 2,2 miliardy korun a zisk 112 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.