5. května 2011 14:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobce Gripenů získal na Moravě elitní vývojáře

Gripen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gripen | foto: Lidové noviny

BRNO Švédský výrobce letecké a vojenské techniky Saab převzal českého výrobce a dodavatele virtuálních výcvikových systémů E-COM ze Slavkova u Brna. Propouštění nechystá, většina ze 120 zaměstnanců přešla už nyní pod Saab, který naopak několik nových pozic vytvoří.

Ve Slavkově díky akvizici vznikne centrála Saabu pro virtuální trénink pro celý svět. Firma plánuje další rozvoj, modernizaci a rozšiřování slavkovského areálu. Pro Saab jsou klíčoví zejména programátoři softwaru virtuálních simulátorů, kteří tvoří aktuálně zhruba třetinu zaměstnanců slavkovského závodu.

Výrobce trenažérů

Společnost E-COM byla založena roku 1992. Zabývá se výrobou virtuálních výcvikových systémů pro široké spektrum zákazníků z řad policie, armády a také civilního sektoru. V současné době firma zaměstnává přibližně 120 lidí.

"Tato akvizice je skvělou příležitostí pro obě společnosti, Saab i E-COM. Pro slavkovský region i celé Vyškovsko to může v menším měřítku znamenat něco podobného, co znamenal vstup Volkswagenu do Škodovky pro Mladou Boleslav. Chceme ukázat, že vývojová a výzkumná střediska nemusí sídlit jen v několika největších českých městech," uvedl generální ředitel společnosti Saab Jindřich Špringl.

Nová slavkovská pobočka Saabu bude zaměřena na vývoj a výrobu virtuálních simulátorů, tedy na systémy připomínající sofistikovanou počítačovou hru, kde je možné za podmínek blízkých realitě vyzkoušet například jízdu v tatře, obsluhu zbraňových systémů, skok padákem nebo střelbu z libovolné ruční zbraně.

Čtěte také:

Ve Slavkově půjde konkrétně například o letecké a zbraňové simulátory či o simulátor řízení letového provozu. Poptávka po virtuálních simulátorech podle Saabu roste v posledních letech o desítky procent, tyto simulátory totiž pomáhají významně šetřit náklady na armádní výcvik.

Simulátory pro Gripeny
Saab plánuje do slavkovského centra dále investovat. Bude zde jednak pokračovat v projektech, na kterých již pracovala společnost E-COM, a jednak přinese projekty nové včetně svého mezinárodního know-how. Do první skupiny již rozběhlých projektů patří například účast na vývoji simulátoru pro stíhací letouny Gripen.

Saab je předním poskytovatelem řešení pro výcvik a simulace na světě. Nově bude nabízet zákazníkům z řad vojenských i civilních organizací komplexnější produktové portfolio, včetně oblasti virtuálního výcviku a simulace, čímž doplní stávající nabídku systémů taktického výcviku. Firma v ČR působí od roku 2007. Uvedla, že chystá v ČR i další akvizice.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!