Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobce Mercedesů jde na ruku muslimům, nabízí jim leasing bez úroků

Mercedes v poušti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mercedes v poušti. | foto: Reprofoto

STUTTGART/PRAHA Prodej aut na splátky a bez úroků. To je nový způsob financování, který nabízí automobilka Daimler ve Spojených arabských emirátech. Islámské právo totiž zakazuje placení a vyžadování úroků. Daimler, pro který je Blízký východ stále důležitějším trhem, proto vymyslel nový program, jak tento zákaz obejít.

Zřejmě ani v zemi ropných magnátů si totiž každý nemůže koupit luxusní auto za hotovost. Daimler tak novým krokem cílí právě na střední vrstvu. A doufá, že se mu brzy zvýší prodeje.

Německá automobilka, jejíž vlajkovou značkou jsou luxusní vozy Mercedes-Benz, nyní nabízí muslimům ze Spojených arabských emirátů možnost kupovat auta podle islámských principů.

Automobilka vytvořila nový podnik, který bude nabízet financování vozů na splátky ale bez úroků. Přinejmenším na první pohled. "Jsme prvními výrobci aut s vlastní finanční a leasingovou společností ve Spojených arabských emirátech," komentoval krok firmy šéf finančního oddělení Daimleru Jürgen Walker.

Trik spočívá v tom, že finanční společnost bude nová auta nabízet k prodeji za cenu, v níž budou zahrnuty již všechny předpokládané úroky, které by jinak zákazník platil ve splátkách. Zákazník tak pořídí auto s vyšší počáteční cenou, kterou může rozdělit do splátek, aniž by v nich musel platit úroky navíc.

Koncernu ale jde prý také o férový a partnerský vztah mezi zákazníkem a prodejcem. To podle mluvčího Daimleru totiž také předepisuje islámské právo.

V praxi to znamená, že pokud klient nové auto bude chtít například vrátit, nebude muset platit celkovou přirážku za úroky, nýbrž jen část z úroků za uběhlou dobu, kdy auto splácel. Podle mluvčího německého koncernu nový způsob financování a smluv kontrolovala a schválila islámská škola z emirátů. Finanční program tak je oficiálně v souladu s náboženskými pravidly.

Arabské země jsou stále důležitějším odbytištěm pro všechny automobilky, které nabízejí zejména luxusní vozy. Zatím se ale žádná nechystá napodobit krok Daimleru. "Sledujeme ale trh a díváme se, s čím přicházejí naši konkurenti," cituje německý list Der Tagesspiegel mluvčího automobilky Porsche.

Zástupci další německé automobilky BMW zatím o speciálním způsobu financování pro muslimy neuvažují. "V současné době nevidíme potřebu nabízet financování podle islámského práva," uvedli mluvčí BMW.

Zákazníci jsou prý v emirátech dostatečně majetní na to, aby potřebovali kupovat auta na splátky. Automobilka sice uznává, že jako marketingový tah, který vychází vstříc muslimům, je nový produkt Daimleru zajímavý, ale ve skutečnosti nebude mít na výši prodejů žádný větší význam.

Daimler, ve kterém mají 16procentní podíl šejkové z Abu Dhabi a Kuvajtu, se chystá nabízet finanční produkt nejprve jen ve Spojených arabských emirátech. Pokud se zde osvědčí, měl by se rozšířit i do dalších zemí Blízkého východu. Navíc pokud bude zájem, pak automobilka nevylučuje ani jeho rozšíření i do západních zemí, ve kterých žije mnoho muslimů.

Emiráty jsou pro Daimler největším trhem na Blízkém východě. V loňském roce tam automobilka prodala na 7800 osobních vozů a přes tři tisíce nákladních aut a autobusů. Porsche dokonce uvádí, že právě Spojené arabské emiráty jsou pro něj vedle USA a Ruska nejdůležitějším trhem pro další růst.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!