23. června 2015 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobce značky Lada zastavil na den výrobu. Ruský AvtoVAZ řešil součástky

Lada Granta na mezinárodní přehlídce aut a komponentů Interauto v Moskvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lada Granta na mezinárodní přehlídce aut a komponentů Interauto v Moskvě | foto: Shutterstock

MOSKVA Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ v úterý „po krátkém zastavení“ obnovil výrobu. Na svém webu to oznámila firma. Montážní linky se kvůli problémům v zásobování zastavily v pondělí.

Mluvčí automobilky v pondělí agentuře Reuters sdělil, že firma přerušila výrobu kvůli komplikacím s dodávkami součástek a jedná s dodavateli.

Ruský automobilový průmysl se potýká se slábnoucí ruskou ekonomikou, kterou zasáhl propad světových cen ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli Ukrajině. Očekává se, že automobilový trh v Rusku se vrátí k růstu nejdříve příští rok. 

Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov na okraj hospodářského fóra v Petrohradu minulý týden prohlásil, že prodej aut v zemi by se letos mohl propadnout o čtvrtinu až polovinu.

Moskva již v březnu oznámila, že poskytne deset miliard rublů na podporu výrobců aut.

Problémy se nevyhnuly ani AvtoVAZu, který vyrábí auta Lada. Automobilka loni vykázala čistou ztrátu 25 miliard rublů a podobně jako jiné automobilky přikročila ke zvyšování cen.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.