17. září 2012 12:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobci a dovozci tvrdého alkoholu přichází denně o 15 milionů korun

V regálu zřejmě zůstane jen pár lahví, oleje a nápoje s Aloe Vera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V regálu zřejmě zůstane jen pár lahví, oleje a nápoje s Aloe Vera | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Výrobci a dovozci lihovin v důsledku prohibice denně přicházejí zhruba o 15 milionů korun, řekl dnes prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. V celém Česku platí od pátečního večera zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent. Metanol připravil zatím o život 21 lidí a desítky otrávených skončily v nemocnici.

"Roční tržby členů UVDL bez spotřební daně odhadujeme na 4,5 miliardy korun, celkově v oboru pak na 5,5 miliardy," uvedl Pavlík. Nařízení vlády podle něj přímo dopadá zhruba na 1000 zaměstnanců likérek. "Je však třeba si uvědomit, že produkce lihovin je silně navázána na další domácí obory," podotkl šéf unie. Prohibice tak nepřímo zasahuje také zemědělce, cukrovarníky, skláře či dopravce.

ČTĚTE VÍCE:

O velké peníze přichází také stát

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce odhadl, že státní pokladna přichází o 25 milionů korun denně, tedy 750 milionů Kč měsíčně. Odhad zahrnuje výpadek spotřebních daní i daně z přidané hodnoty. Loňské výnosy spotřební daně z lihu činily zhruba sedm miliard korun.

Data o miliardovém byznysu s alkoholem

Data o miliardovém byznysu s alkoholem (kliknutím grafiku zvětšíte)

Podle Minčiče ministerstvo financí ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, resortem zemědělství a výrobci lihovin připravuje návrhy na potírání černého trhu s lihovinami. Černý trh podle odhadů ministerstva financí tvoří asi desetinu celkového trhu s tvrdým alkoholem. Unie výrobců a dovozců lihovin odhadují jeho podíl až na čtvrtinu.

Za prodej zakázaného alkoholu pokuta až tři miliony

Ministerstvo zdravotnictví v pátek zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky. Porušení zákazu je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun, jeho provozovna může být dočasně uzavřena. Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz