Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobci budou muset předložit složení cigaret, úřady ho mohou změnit

Cigarety (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA/RICHMOND Nejpozději v červnu budou muset výrobci cigaret předložit Americkému úřadu pro potraviny a léčiva (FDA) podrobné informace o tom, co jejich výrobky obsahují. Zveřejnit ale budou muset i všechny své studie, které zkoumají vliv jednotlivých složek cigaret na zdraví. Dostanou se tak na úroveň farmaceutických společností, které musí složení léků udávat už desetiletí.

"Tabákové výrobky jsou dnes ve skutečnosti jediným spotřebním produktem, o kterém nevíme, co obsahuje," řekl ředitel nového Centra FDA pro tabákové výrobky Lawrence R. Deyton.

Některé společnosti na svých stránkách sice uvádějí všeobecné informace, například, že cigarety obsahují tabák, cukr a přísady pro lepší chuť, jako je kakao mentol nebo káva. Přesné složení ale nikdy nezveřejnily.

Povinné detailní informace by tak teď úřadu měly pomoci zjistit, které sloučeniny zvyšují zdravotní škodlivost nebo závislost kuřáků. FDA bude mít následně pravomoc určit nové standardy pro výrobu cigaret, zakázat použití nekterých přísad nebo jejich kombinaci. Přestože nebude moci většinu údajů získaných od výrobců zveřejnit kvůli dodržení obchodního tajemství, do června 2011 pak vydá seznam škodlivých a potenciálně škodlivých značek veřejně.

Přísnější kontroly mohou změnit síly na trhu

Altria Group, mateřská společnost největšího výrobce cigaret v USA Philip Morris, proti novým nařízením neprotestuje. Jiný názor ale mají jiní výrobci, jako R.J. Reynolds nebo Lorillard. Protože je jejich podíl na trhu podstatně menší, než jaký má Altria, obávají se, že nové nařízení ještě oslabí jejich postavení. Hlavně v případě zákazu některých přísad prý bude dopad na jejich náklady podstatně vyšší než u finančně silnější Altrie.

Požadavek na zveřejnění složení je jeden z prvních kroků FDA poté, co v červnu minulého roku vstoupil do platnosti zákon, který mu dává větší pravomoci v regulaci tabákového trhu.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...