Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobci etanolu v USA chtějí, aby všechna auta jezdila jen na biolíh

Výrobci etanolu v USA požadují, aby všechny vozy prodávané v USA byly schopné jezdit na vysoký podíl alternativního paliva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrobci etanolu v USA požadují, aby všechny vozy prodávané v USA byly schopné jezdit na vysoký podíl alternativního paliva. | foto: Shutterstock

LAS VEGAS Výrobci etanolu v USA požadují, aby všechny vozy prodávané v USA byly schopné jezdit na vysoký podíl alternativního paliva. Vedle snahy zmírnit globální oteplování argumentují tím, že by se také zajistilo více pracovních příležitostí v USA. Uvedla to na dnešní konferenci organizace Growth Energy sdružující výrobce biopaliv.

Nyní se etanol v USA vyrábí ze sklizní kukuřice a cukrové třetiny. Vyvíjí se ale příští generace těchto paliv, která budou z celulózy, a nikoli z potravinářských surovin. Organizace také uvádí, že by se zavedením biolihu na více čerpacích stanicích a výstavbou produktovodů na biopaliva zmírnila závislost Spojených států na benzinu a ropě.

Více práce, méně emisí

Jeden z předsedů Growth Energy Wesley Clark připomněl, že má odvětví nyní k dispozici nadbytek kapitálu, který se dá na investice do biopaliv využít. A dodal, že by firmy v odvětví rády zaměstnaly ty, kteří jsou teď bez práce.

Organizace odhaduje, že by se počet pracovních míst v oboru mohl časem více než zdvojnásobit, a to na 1,3 milionu. Clark dodal, že palivo z celulózy bude pro životní prostředí téměř o 90 procent lepší než benzin.

Auta, aby byla schopná jezdit na palivo v němž bude až 85 procent etanolu a 15 procent benzinu, budou muset projít technickými úpravami. Podobná vozidla jsou běžná v Brazílii, kde se etanol vyrábí z cukrové třtiny.

Growth Energy usiluje také o to, aby se v běžném benzinu zvýšil podíl etanolu z deseti na 15 procent. Výrobci aut ale oponují, že tak vysoký podíl by nebyl dobrý pro motory starších vozů a naléhají na regulátory, aby tuto změnu nedovolili, napsal Reuters.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!