1. června 2012 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobci parmazánu sčítají škody. Zemětřesení je připraví o stamiliony

Parmazán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parmazán | foto: Shutterstock

ŘÍM Zemětřesení v Itálii, které v úterý podruhé během dvou týdnů zasáhlo bohatou zemědělskou provincii Emilia Romagna, citelně zasáhlo odvětví, na něž jsou Italové tradičně nejpyšnější - potravinářství.

Silné otřesy poškodily výrobce známých sýrů parmazán a grana padano, ale také producenty balzamikového octa či parmské šunky. První odhady mluví o tom, že zemětřesení bude výrobce známých lahůdek stát přes 500 milionů eur (asi 13 miliard korun).

ČTĚTE VÍCE:

Zemětřesení zničilo 10 procent celoroční produkce sýrů

O tom, jaký význam Italové potravinářskému průmyslu přikládají, svědčí to, že fotografie s hromadami zničených sýrů se spolu s obrázky zřícených budov staly v místních médiích jakýmsi symbolem katastrofy. Už po prvních otřesech z 20. května odhadoval zemědělský svaz Coldiretti, že zkáza postihla přes 400 000 kusů známých sýrů, které se vyrábějí v obrovských kolech vážících zhruba 40 kilogramů. Tento týden k nim přibylo dalších 550 000 kusů, což znamená, že zemětřesení zničilo deset procent celoroční produkce parmazánu a typově podobného sýra grana padano, uvedl Coldiretti.

V severníé Itálii se stýkají tři zemské desky,  zemětřesení hrozí i v budoucnosti.

V severní Itálii se stýkají tři zemské desky, zemětřesení hrozí i v budoucnosti.

Ceny zatím neporostou

Výrobci zatím tvrdí, že ceny sýra kvůli tomu neporostou, škody jsou však obrovské a svaz Coldiretti už vydal varování před spekulativními obchodníky, kteří budou chtít nejistoty na trhu využít. Předseda svazu výrobců sýra grana padano Stefano Berni prozatím odhadl ztráty na 70 milionů eur (1,8 miliardy korun), dalším problémem jsou navíc zničené výrobní haly a sklady. Producenti známějšího parmazánu tratili ještě více.

"Ačkoli jsme ještě nedokončili sčítání, už teď pokládáme za jisté, že škody výrobců sýra parmigiano reggiano dosáhnou nejméně 150 milionů eur (asi čtyř miliard korun). V tomhle součtu figurují peníze za znehodnocenou produkci, zařízení a sklady poté, co úterní otřesy zničily 334.000 kol sýra a čtyři mlékárny," uvedl předseda sdružení výrobců Giuseppe Alai.

Provincie Emilia Romagna má 4. nejvyšší HDP v Itálii

Emilia Romagna je provincií, která má v Itálii čtvrtý nejvyšší hrubý domácí produkt - v roce 2009 to podle dat Eurostatu bylo 135 miliard eur. Na celkovém HDP země se provincie podílí jedním procentem a velkou část její produkce tvoří právě potravinářská výroba. Ve městě Parma například sídlí velkovýrobce sušených těstovin, firma Barilla, centrálu tu má potravinářský gigant Parmalat, v oblasti se vyrábí i značná část produkce oblíbeného vína lambrusco.

Italští hasiči u trosek zhroucené továrny v severoitalské Mirandole

Italští hasiči u trosek zhroucené továrny v severoitalské Mirandole

V okolí Modeny přišlo o práci 20 tisíc lidí

Jen v okolí Modeny zemětřesení poškodilo celých 95 procent všech výrobních hal a práci kvůli tomu ztratilo 20 000 lidí - právě Modena je přitom hlavním městem výroby balzamikového octa, který je v italské kuchyni zcela nepostradatelnou přísadou.

Ocet, vyráběný ze zahušťovaného moštu vinných hroznů odrůdy trebbiano, patří k výrobkům, jež chrání italské zákony i předpisy EU. Zemětřesení ale pro octaře zatím nebylo nijak fatální, i když se škody odhadují na nejméně 15 milionů eur (asi 400 milionů korun). Krach však hrozí zejména malovýrobcům, kteří se soustřeďují na produkci drahých a dlouho zrajících octů, které mohou stát i 1500 eur (40.000 korun) za litr.

K takovým patří třeba rodinná firma Acetificio Pontiroli Artos z městečka San Felice sul Panaro, které leží v zemětřesením nejvíce zasažené oblasti.

Pocit zmaru

"Jako podnikatel mám pocit naprostého zmaru, když vidím, že jsem celý život pracoval a všechno se během třiceti sekund rozsypalo," řekl majitel firmy Giancarlo Pontiroli agentuře AFP. V jeho firmě se z poškozených tanků vylilo celkem 300 000 litrů octa, vniveč přišlo 14 procent skladových zásob.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Celé odvětví zatím nedokáže škody odhadnout, první úder zemětřesení ale znamenal zkázu jen pro 100 000 litrů octa, což je pouhý zlomek z celkové roční produkce 93 milionů litrů. Relativně malé budou i ztráty výrobců parmské šunky, protože zemětřesení nepoškodilo samotné provozy, ale spíše dodavatele - zavřená jsou jatka a v ohrožení je i živočišná výroba. Podle čerstvých údajů Coldiretti asi pětina zvířat strádá nedostatkem krmiva a kromě produkce masa se nejspíš citelně sníží i produkce mléka.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!