7. února 2015 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobci ruských zbraní Kalašnikov se zvedly zisky

Kalašnikov, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalašnikov, ilustrační foto | foto: Reprofoto

MOSKVA Společnost podle svého prohlášení loni zdvojnásobila výrobu, dostala se do zisku a její příjmy vzrostly o 28 procent na tři miliardy rublů (1,1 miliardy Kč).

Ruské společnosti Kalašnikov, výrobci legendárních útočných pušek, se tak daří i v době, kdy ruská ekonomika kvůli propadu cen ropy a západním sankcím prudce zpomaluje. 

„Navzdory sankcím Kalašnikov vykázal poprvé po sedmi letech čistý zisk,“ ředitel společnosti Alexej Krivoručko.

Výrobce pušky AK-47 byl jednou z prvních ruských společností, které se dotkly obchodní sankce západních zemí vůči Rusku kvůli Ukrajině.

Noví zákazníci a strategie

Podle firmy ke zlepšení hospodaření přispěli noví zákazníci, hlavně v Asii a Africe, a nová marketingová strategie, kterou firma loni přijala. Společnost spustila novou značku zaměřenou na civilní spotřebitele, která zahrnuje i oblečení a doplňky, a představila nový slogan - chránit mír.

Mezi nejvýznamnější zákazníky firmy patří ruská armáda a úřady, jejichž cílem je prosazení práva. Ty nyní masivně utrácejí za nové zbraně. Obrana a národní bezpečnost jsou jediné rezorty, kterým se vyhnulo snížení rozpočtových výdajů o deset procent nařízené prezidentem Vladimirem Putinem. Výdaje ruské armády mají mezi lety 2012 a 2017 stoupnout o 85 procent.

Společnost loni vyrobila celkem 120.000 kusů zbraní. Letos očekává zvýšení výroby o 25 procent.

Lidovky.cz, ČTK