10. března 2012 17:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobci videoher 'čmuchají' zisk na iPadu

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Nový iPad společnosti Apple s větším rozlišením a vyšším výkonem přitahuje pozornost tradičního videoherního průmyslu, neboť vývojáři uvažují spíše o hrách typu klasické 3D střílečky Call of Duty než farmářské simulace FarmVille.

Sám Apple se navíc snaží převzít domácí píseček herních konzolí Microsoftu a Sony. Softwarové firmy od Electorics Arts po Crytek, tvůrce kultovní hry Crysis, hledají způsoby, jak převést své trháky do prostředí iPadu. Epic Games a Namco Bandai na sebe během představování iPadu upozornily, aby daly najevo, že s vícejádrovým tabletem dokážou držet krok.

Apple představil na mimořádné tiskové konferenci nový iPad


Doposud se prodalo přes 55 milionů iPadů, z toho 15,43 milionu jen za poslední čtvrtletí. Z čísel je tedy patrné, že rychle dohání prodeje herních konzolí - zákazníci si koupili 62 milionů PlayStationů 3 a přes 65 milionů Xboxů 360. Rostoucí uživatelská základna proto přitahuje vývojáře, kteří chtějí vidět své hry na co nejvíce zařízeních.

ČTĚTE TAKÉ:


Mike Capps, který stojí v čele Epic Games, ve středu v San Francisku při představování iPadu prohlásil, že novinka jablečné firmy má lepší rozlišení a více paměti než Xbox od Microsoftu a PlayStation od Sony. Nyní se prý snaží přimět obě zmíněné společnosti, aby vydaly výkonnější zařízení, která by za Applem nezaostávala.

Hráči v současné době stále ještě upřednostňují hraní stříleček na velkých domácích televizích s ručními ovládači. To se ale podle Cappse může brzy změnit, zvlášť tehdy, když se na trhu objeví obdobný bluetooth ovládač pro iPad.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Je velmi jednoduché si představit svět, kde je iPad výkonnější než domácí konzole, bezdrátově komunikuje s vaší televizí a je bezdrátově propojen s vaším ovladačem, takže se stává vaší novou konzolí," vysvětlil Capps.

Nová vlna

S herními plány se netají ani jiné vývojářské firmy. Šéfredaktor Jeremy Parish z hráčského blogu 1UP.com prohlásil, že pro výrobce konzolí může být lehce trapné, že iPad výkonnostně jejich zařízení předčí. "Na druhou stranu to ale bude motivační faktor, aby uvedli novou generaci konzolí," dodal.

Herní průmysl v blízké budoucnosti nicméně očekává novou vlnu herních zařízení. Nintendo totiž chce později v letošním roce uvést konzoli Wii U, která bude vůbec první s grafikou umožňující vysoké rozlišení.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!