18. října 2010 14:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobci zateplení tlačí na vládu: Nezastavujte Zelenou úsporám

SOD a SVT. Neboli pouze odborníci a pouze schválené technologie a materiály. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SOD a SVT. Neboli pouze odborníci a pouze schválené technologie a materiály. | foto: Profimedia.cz

PRAHA Na 150 českých firem působících ve čtyřech sdruženích a asociacích vyzvalo vládu k pokračování v programech na podporu zateplování budov. Zájem mají hlavně o program Zelená úsporám a o část dotací z Operačního programu Životní prostředí. Sdružení to dnes oznámila ve společné tiskové zprávě.

"V České republice je vyráběna drtivá většina izolace, která je použita na českých budovách. Také firmy, které zateplovací systémy montují, jsou místní. Domy je nutné rekonstruovat tam, kde stojí. Nelze je transportovat do Číny, tam jej zateplit a opět vrátit," uvedl předseda Sdružení výrobců a zpracovatelů pěnového polystyrenu Pavel Zemene. Peníze, které se vloží do zateplování, se podle něj v české ekonomice ještě několikrát obrátí.

Sdružení a asociace podporují plán vlády prodávat emisní povolenky podnikům a využívat tento výnos na předpokládané vyšší ceny elektřiny v příštím roce. Výnosy z aukcí povolenek je ale podle firem nutné částečně dát také na pokračování programů rekonstrukcí domů a výstavbu nových budov v pasivním energetickém standardu.

"Peníze, které stát vydělá na aukcích povolenek, by měl dát zejména do pokračování programů na podporu úspor energie v budovách," poznamenal předseda Asociace výrobců minerální izolace Libor Urbášek. České podniky v současnosti podle něj zaměstnávají v souvislosti s pracemi dotovanými z programu Zelená úsporám 20.000 až 30.000 lidí.

Pod dnes zveřejněným prohlášením jsou podepsaní zástupci Asociace výrobců minerální izolace, České rady pro šetrné budovy, Sdružení výrobců a zpracovatelů pěnového polystyrenu a Centra pasivního domu.

LN se ptají za Vás

Stát zastavil financování oprav starých bytových domů. Jaký to podle vás bude mít dopad?
V čem je program obnovy domů přínosný?


Martin Puš, starosta města Jičín
Stát šetří, ale pokud vypíše takovýto dotační titul, měl by ho nechat chvíli běžet. Takovéto změny komplikují situaci všem, kteří žádali či chtějí žádat o podporu. Někteří dokonce mohli zbytečně vyhodit peníze za přípravu projektů. Statisíce domů také tuto opravu nutně potřebují a tomu problému neutečeme zastavením dotací.

Aneta Červenková, tisková mluvčí Sdružení majitelů domů a bytů a dalších nemovitostí
Tento program byl korupčně zneužitelný. Tím, že se zrušil, zbudou peníze na skutečnou pomoc potřebným podle zákona o sociálním bydlení.

Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení
Vážně to ohrozí celý proces rekonstrukcí bytových domů, především co do kvality a rozsahu. Bude to znamenat nevyužití potenciálu rekonstrukcí a energetických úspor. Byla by to škoda. Je to jeden z nejdůležitějších a nejúspěšnějších vládních programů v oblasti bydlení.

František Lébl, předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků jednotek
Program Panel i program Zelená úsporám je využíván maximální měrou při obnově několika tisíc domů. Zastavení těchto dotací odradí bytová družstva i společenství vlastníků od rekonstrukcí, protože na to nebudou mít peníze. Stavebním firmám tak ubudou zakázky, což bude mít samozřejmě dopad na celou ekonomiku.

Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj
Hlavním smyslem programu Panel byla motivace vlastníků k provádění komplexních oprav bytových domů, tedy nejen třeba zateplování. Jeho zastavení se projeví ve snížení dostupnosti peněz na opravy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!