20. února 2015 14:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Znovuzrozené malinovce se daří. Sodovkárna Koli utržila o pětinu víc

Pavel Vavruška vyrábí v Kolíně malinovku pod značkou Koli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Vavruška vyrábí v Kolíně malinovku pod značkou Koli. | foto:  František Vlček, MAFRA

KOLÍN Největší český výrobce malinovky, kolínská firma Koli, si loni výrazně polepšila. Rodinná sodovkárna utržila více než 100 milionů korun, což je o 20 procent více než v roce 2013.

V posledních čtyřech letech rodinný podnik zvyšuje tržby průměrně o dvacet procent každý rok. Závod v posledních několika letech změnil design lahví a loga i receptury.

Závod Koli dodává nápoje do gastronomických zařízení v celé zemi, a to v sudech, skleněných lahvích a pet lahvích. V poslední době jdou nejvíce na odbyt sudy s točenými nápoji.

ČTĚTE TAKÉ:

Kolínský závod je podle ředitele Pavla Vavrušky největším výrobcem malinovky a druhým největším výrobcem točené limonády v zemi.

Ročně firma investuje do nového vybavení patnáct až dvacet milionů korun, část nákladů většinou zaplatí evropské fondy. 

„Hodně oblíbený výrobek je pořád sodová voda v rámci pitných režimů ve velkých závodech. Třeba někde v hutích, ve sklárnách, automobilkách, ale i v jiných podnicích, kde je hodně lidí, protože je to levné a splňuje to požadavky, co ty fabriky mají,“ řekl Vavruška. 

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?