18. srpna 2017 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobek, který ohrožoval proudem, ignorování kontroly. Za co létaly pokuty?

Odpolslech, který může způsobit požár. Jeden z dřívějších „úlovků“ ČOI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpolslech, který může způsobit požár. Jeden z dřívějších „úlovků“ ČOI. | foto: ČOI

PRAHA Pokuty v hodnotě 1,27 milionu korun uložila Česká obchodní inspekce ve druhém čtvrtletí za porušení předpisů internetovým obchodům. Nejvyšší z celkem 269 pokut dostaly hobbyeshop.cz, mobilyatablety.cz a okay.cz.

Nedostatky inspektoři zjistili v 90 procentech kontrol, což je o pět procentních bodů víc než na začátku roku. ČOI se při kontrolách zaměřuje na problematické e-shopy.

ČOI se při kontrolách nejčastěji setkávala s porušováním zákona o ochraně spotřebitele.

„Konkrétně se jednalo o klamavé obchodní praktiky, které prodejci při této formě obchodování dlouhodobě používají. Provozovatelé internetových obchodů v mnoha případech neinformují spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů,“ uvedl ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

Nejvyšší pokuty dostaly provozovatelé tří webových portálů. Hobbyeshop.cz ve výši 50 tisíc za porušení zákonné povinnosti vytvořit podmínky pro výkon kontroly ČOI a poskytnout kontrolujícím potřebnou součinnost.

E-shop mobilyatablety.cz dostal pokutu 40 tisíc za prodej nebezpečného výrobku, který mohl elektrickým proudem poškodit zdraví spotřebitele, a okay.cz pokutu 40 tisíc. Prodávající v době nabídky výrobku nezajistil písemné informace o vlastnostech výrobku, způsobu užití, údržbě a o nebezpečí v českém jazyce.

Z 277 uskutečněných kontrol inspektoři ve 250 případech zjistili porušení zákonných povinností. Kontroly se zaměřily na rizikové obchody a vycházely i z podnětů spotřebitelů, kterých přišlo 1370.

„Vysoký podíl kontrol se zjištěním nelze považovat za stav elektronického obchodování v rámci celé České republiky,“ dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

ČTK