1. března 2013 14:07, aktualizováno  15:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vídeňské párky obsahovaly stopy koniny, IKEA čeká na výsledky testů

IKEA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IKEA | foto: caelusgreenroom.com

PRAHA Nábytkářský řetězec IKEA v České republice z preventivních důvodů zastavuje prodej výrobků z mletého vepřového a hovězího masa. Na pulty se tyto produkty vrátí až poté, co u nich firma provede testy. Společnost to v pátek uvedla v tiskové zprávě s tím, že jde i o potraviny od českých výrobců.

IKEA tak reaguje na poslední případ, kdy Státní veterinární správa nalezla nedeklarované koňské maso v masových kuličkách, určených pro švédský nábytkářský řetězec.

O konině v masových kuličkách čtěte zde:

"Kromě výrobků pocházejících z globálních zdrojů jsme se rozhodli z preventivních důvodů otestovat také výrobky od našich lokálních dodavatelů, které obsahují mleté vepřové a hovězí maso. Proto jsme se z preventivních důvodů rozhodli stáhnout všechny tyto výrobky z prodeje v České republice, dokud neobdržíme výsledky těchto testů," uvedl mluvčí IKEA Petr Chadraba.

Vídeňské párky s koninou
Zákazníci si podle něj mohou vybírat z široké nabídky ostatních jídel v restauracích i bistrech obchodních domů.

"Přítomnost jakékoliv suroviny, která není uvedena v receptuře nebo produktové specifikaci, je pro nás samozřejmě naprosto nepřijatelná," dodal Chadraba.

ČTĚTE TAKÉ

Masové kuličky začala IKEA stahovat z nabídky v pondělí. Reagovala tak na upozornění českých úřadů, které ve výrobku zjistily přítomnost koňského masa místo deklarovaného hovězího a vepřového. Firma stáhla masové kuličky z nabídky jídel ve svých obchodech v Evropě a také v některých zemích Asie a Karibiku.

Švédské masové kuličky řetězce IKEA.

Švédské masové kuličky řetězce IKEA.

Ve středu se řetězec rozhodl stáhnout z nabídky jídel v některých zemích také vídeňské párky. Ukázalo se, že i v nich jsou stopy koňské DNA, i když asi v mnohem menším objemu, než byl zjištěn v masových kuličkách. Opatření se týká Francie, Velké Británie, Španělska, Irska a Portugalska.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...