Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vyšetřování solárních machinací je u ledu, žalobci podklady od Vitáskové nestačí

Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, listopad 2011.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, listopad 2011. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Vyšetřování údajných machinací, kvůli kterým platíme za elektřinu víc, než bychom museli, je zatím odloženo na neurčito. Dokumenty dodané Energetickým regulačním úřadem totiž Městskému státnímu zastupitelství v Praze nestačí. Žalobce tak požádal o dodání dalších materiálů v kauze machinací s výkupní cenou fotovoltaické elektřiny.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková před týdnem zveřejnila výsledky dvou interních auditů, ze kterých vyplynulo, že pracovníci úřadu v letech 2005 až 2011 zřejmě nezákonně určovali výkupní ceny fotovoltaické energie.

Kvůli alarmujícím zjištěním s Vitáskovou a ministry financí a průmyslu hodlá jednat i premiér Petr Nečas (ODS). Důsledky možných machinací totiž mohou být dalekosáhlé, podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) kvůli nim zaplatili čeští daňoví poplatníci až bilion korun navíc.

„ERÚ splnil zákonnou povinnost a v souvislosti s audity Proces nastavení výkupních cen fotovoltaické energie a Prověrka smluv mezi ERÚ a třetími subjekty podal podnět na státní zastupitelství pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ oznámila minulý týden mluvčí úřadu Eva Jelínková.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyšetřování se ještě ani nerozběhlo a už se objevil první zádrhel. Podle žalobce jsou totiž dokumenty úřadu nedostatečné a vyžádal si další informace. „Je to jejich oznámení a my jsme požádali o jeho doplnění. Teď je na nich, jak rychle ho poskytnou. Státní zástupce to potom vyhodnotí a rozhodne,“ řekla serveru Lidovky.cz Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze.

Jméno žalobce ani podrobnosti k chybějícím údajům zastupitelství zveřejnit nechtělo. Sdílný není ani energetický úřad, který audity i trestní oznámení drží v tajnosti. „ERÚ poskytne veškerou součinnost o kterou bude požádán. Nebudeme poskytovat žádné informace, které by mohly narušit, případně mařit průběh dalšího šetření,“ uvedla mluvčí Jelínková.

Mluvčí ERÚ v pondělí po páté hodině nebyla k zastižení.

Rozpletení uzlu odpovědnosti

Právní experti odhadují, že zaměstnanci úřadu sice mohou být za nevýhodné ceny trestně odpovědní, rozpletení celého případu se však může protáhnout na řadu měsíců i roků.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Pavla Fráni z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři je problém zejména u odpovědnosti konkrétních osob, neboť v řadě případů může pochybení pracovníků plynout z vnitřních či metodických pokynů.

Aleš Kubáč, advokát Ambruz & Dark/Deloitte Legal, nicméně pro ČTK dodává, že žádný právní nástroj, jak nezákonně stanovené ceny zpětně měnit. Česko se tak i nadále bude muset potýkat s ekonomickými dopady neuvážené podpory fotovoltaických elektráren,

Solární boom zaplatí občané

solarní elektrárna

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům.

Boom solárních elektráren nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů z 12 150 korun na 5500 korun za megawatthodinu, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!