Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výsledek summitu: banky seškrtají polovinu řeckých dluhů

Angela Merkelová na summitu EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na summitu EU | foto: ČTK

BRUSEL/LONDÝN Summit o krizi skončil dohodou, která má zabránit dalšímu šíření dluhové krize. Eurozóna se shodla, že výrazně zvýší efektivitu záchranného fondu EFSF. Dohodla se s bankami na odpisech řeckých dluhů o přibližně 50 procent i na rekapitalizaci evropských bank.

Záchranný fond eurozóny by měl pomocí pákového efektu získat "palebnou sílu" ve výši zhruba jednoho bilionu eur, aniž by se ale navyšovaly současné garance od členských zemí. Ty dosahují výše 780 miliard eur a EFSF díky nim má reálnou úvěrovou kapacitu 440 miliard eur.

Summit EU (Petr Nečas, Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy)

Summit EU (Petr Nečas, Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy)

Řecko přijalo dohodu s částečnou úlevou

 "Je to historický den a velmi důležitá dohoda, která může uvést do pořádku naše veřejné finance," řekl v soukromé televizi Mega mluvčí řecké vlády Elias Mossialos. Zároveň ale varoval, že v příštích dnech zbývá ještě mnohé udělat, zvláště pokud jde o řecké opoziční strany, které se dosud tváří nekompromisně. Právě ty prý musí více pomoci s nasměrováním ekonomických reforem.

"Částečné umazání dluhu přináší úlevu, ale implikuje i povinnosti," napsal deník Ta Nea. Podle něj Atény přistoupily na perné oběti, včetně úsporných plánů na mnoho let, rozsáhlého monitorování vlastní ekonomiky a širokého programu privatizace.

 Díky odpisům řeckých dluhopisů by se dluh Atén měl snížit o 100 miliard eur, řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy kolem čtvrté hodiny ráno, když summit skončil. Za dohodami stojí podle něj i Evropská centrální banka (ECB) a podpořily je i Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská komise.

Důležitý summit

Do Bruselu se upíraly zraky finančních trhů i zbytku světa. Zatímco eurozóna se bojí možnosti dalšího šíření dluhové krize do zemí jako Itálie či Španělsko, tak svět se obává případných dopadů prohloubení krize na celosvětovou ekonomiku. Právě i kvůli tomu evropští lídři slibovali komplexní strategii, jak z krize vybřednout.

"Soukromí věřitelé dobrovolně odepíší 50 procent," řekl Sarkozy před novináři. Unijní prezident Herman van Rompuy uvedl, že evropský plán by měl zredukovat řecký dluh do roku 2020 na zhruba 120 procent řeckého hrubého domácího produktu. "Je to maraton, ne sprint," podotkl k dohodám předseda Evropské komise José Barroso s tím, že v příštích týdnech se ještě budou dolaďovat detaily vyplývající s nočních dohod.

Van Rompuy podotkl, že kvůli posílení ekonomického vládnutí v Evropě bude unie zvažovat omezenou změnu smluv. Lídři EU se k tomu vrátí na summitu v prosinci a následně pak i na jaře příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecký premiér Jorgos Papandreu v reakci na seškrtání řeckého dluhu hovořil o novém začátku. "Nová epocha, nová éra, který se otevírá před Řeckem," řekl ministerský předseda o dohodě s privátním sektorem.

Sarkozy jedná s čínským prezidentem

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po příjezdu na summit.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude ve čtvrtek telefonicky hovořit s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem o zapojení Číny do nového záchranného fondu EFSF. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává agentura Reuters a některá další média. Sarkozy tak případnou pomoc Pekingu zemím eurozóny projedná předtím, než do Číny přicestuje šéf EFSF Klaus Regling.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové bude Řecko více monitorováno v tom, jak plní dohodnutá pravidla.

Státy eurozóny také chtějí zapracovat do svých právních systémů takzvané zlaté pravidlo, tedy povinnost respektovat vyrovnanost rozpočtu. Tím by v podstatě stanovily limity pro možné schodky či dluh země. 

EU se dohodla na rekapitalizaci bank

Lídři zemí Evropské unie se na summitu také shodli na požadavku na navýšení kapitálové přiměřenosti evropských bank na devět procent. Finanční domy by to měly splnit do půlky příštího roku. Na kolik ale rekapitalizace vyjde, unie neuvedla. Novinářům to po skončení summitu EU řekl premiér Petr Nečas.

"Já chci zdůraznit, že pro české banky to není problém, protože ta kapitálová přiměřenost se v průměru pohybuje u českých bank dokonce nad touto hranicí, někde na úrovni 13 procent," poznamenal Nečas.

Premiér Petr Nečas na summitu v Bruselu

Agentura AP citovala Evropský bankovní úřad (EBA), podle něhož velké banky v Evropě budou muset navýšit kapitál o 106 miliard eur, aby vyhověly devítiprocentnímu požadavku ze summitu.

Matka KB navýší kapitál o 3,3 miliardy eur

Francouzská banka Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku, bude muset kvůli rekapitalizaci bank dohodnuté na středečním summitu EU navýšit kapitál o 3,3 miliardy eur (83 miliard korun). S odvoláním na francouzskou centrální banku o tom informovala agentura Reuters.

Řeckým bankám chybí kolem 30 miliard eur, španělské budou muset sehnat přes 26 miliard eur, italské téměř 15 miliard a francouzské 8,8 miliardy eur. EBA ale podotkl, že jde o předběžné kalkulace, které budou upraveny v listopadu.

Bankovní regulace

Podle Nečase zatím nelze přesnou sumu odhadnout, protože půjde o tři postupné kroky. Banky by se měly nejprve pokusit získat peníze na trzích či od soukromých investorů. Pokud by se jim to nepodařilo, přišla by na řadu pomoc od národních vlád.

Až jako poslední krok by přišlo na řadu využití evropských prostředků ze záchranného fondu eurozóny EFSF. Pravidla obsahují i to, že banky, které budou rekapitalizovat, omezí vyplácení bonusů manažerům a také dividend.

Premiér Petr Nečas s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym

Premiér Petr Nečas s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym

Podle Nečase nehrozí, že by kvůli rekapitalizaci velkých evropských bank došlo k odlivu peněz z českých bank do jejich zahraničních matek, které by musely případně kapitál navyšovat.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.