Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výsledky slovenských voleb jsou pro trhy dobrou zprávou, shodují se analytici

Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič hovoří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič hovoří... | foto: ČTK

Praha Vítězství hnutí OLaNO Igora Matoviče v parlamentních volbách na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Shodli se na tom oslovení analytici. Tak silný výsledek pro OLaNO podle nich dává značnou šanci, že sestavení vlády bude snadnější, než se před pár dny odhadovalo, a že vláda bude stabilnější.

„Šokující a přesvědčivé vítězství Matoviče dává trhům obrovskou naději, že Slovensko nepůjde cestou oligarchizujícího Maďarska či populistického Řecka, ale zamíří spíše do prava,“ řekl například analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Slovenské akcie jsou velmi málo likvidní, panuje tu panika kolem koronaviru, takže ty posílí jen těžko, míní. Je ale podle něj možné, že slovenské státní dluhopisy v pondělí solidně posílí. Vzroste tedy cena dluhopisů, takže klesnou jejich výnosy, dodal.

Investory těší to, že extrémní politická uskupení nezaznamenala zdaleka tak silný výsledek, jaký jim někteří komentátoři předpovídali, doplnil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. 

Trhy vnímají pozitivně to, že na Slovensku nyní může vzniknout stabilní koaliční vláda, která nebude tolik zatížena minulostí. Nebude podle něj čelit nedůvěře podstatné části obyvatel země, kteří již prostě mají dost toho, co označují za ‚mafii‘. Tou rozumí systém propojení politiky a byznysu, s chapadly sahajícími až do podsvětí. Tento systém znepokojoval také mezinárodní investory, neboť se stal živnou půdou pro korupci, poznamenal Kovanda.

Slovenský exprezident Andrej Kiska na tiskové konferenci ve volební štábu...
Šéf hnutí OLaNO Igor Matovič slaví vítězství ve slovenských volbách.

V korupčním prostředí se hůře podniká a investuje komukoli, kdo nemá ty ‚správné‘ politické vazby a konexe, což ze hry podle Kovandy zákonitě vyřazuje některé subjekty, jež by zemi ekonomicky a v důsledku společensky povznesly dále a výš. „Nejen investoři, ale i řadoví Slováci zjevně ve velkém tento určitý marasmus, či alespoň trestuhodně nevyužitý potenciál, pociťovali stále palčivěji, pročež se rozhodli pro změnu,“ uvedl.

Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil upozornil na podobnost vývoje na Slovensku a v ČR. „I u sousedů zvítězilo hnutí, které se ekonomicky neprofiluje konkrétním směrem a prezentuje se jako strana „pro všechny“. Pro jejich ekonomický program to tak znamená, že si v něm své najdou i skupiny, jejichž zájmy jsou protichůdné, a těžko je tak lze uspokojit zároveň. Hnutí tak slibuje investice do všech myslitelných oblastí. Přitom ale nehodlá zvyšovat daně ani zadlužení, což připomíná pověstnou kvadraturu kruhu,“ poznamenal.

Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo čtvrtinu hlasů. OLaNO tak odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Získala přes 18,31 procenta hlasů, což na páté vítězství v parlamentních volbách v řadě za sebou nestačilo.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.