12. ledna 2012 20:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vysoká škola kupčila s pozemky. Kraj je prodal pod cenou

Areál bývalé Střední odborné školy zahradnické v brněnské ulici Lány v Bohunicích.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál bývalé Střední odborné školy zahradnické v brněnské ulici Lány v Bohunicích. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO  Hluboko pod cenou prodal Jihomoravský kraj své pozemky v Brně-Bohunicích. Za 4,5 hektaru bývalé zahradnické školy inkasoval koncem roku 40 milionů korun. Mohl ale dostat nejméně 92 milionů korun.

V transakci fungovala jako překupník Vysoká škola Karla Engliše. Ta pozemky v listopadu od kraje koupila za 40 milionů. Vzápětí je však prodala za 41,5 milionu nově vzniklé firmě November Rain, jejímž jednatelem je Petr Liškutín. Z celkové částky je milion a čtvrt určen na zaplacení daně z převodu nemovitosti, škola tak na transakci vydělala čtvrt milionu.

Události kolem prodeje areálu v Brně Bohunicích

Prodej areálu v Brně Bohunicích - grafika

Areál ale leží na okraji bohunického panelového sídliště a jen šest set metrů od dálniční křižovatky na Prahu a Vídeň. Je tak ideálním místem pro výstavbu kanceláří i bytů.

Až se místo skleníků začnou stavět mrakodrapy, cena areálu rázem vyskočí nejméně na hodnotu sousedních pozemků, tedy na dva tisíce až dva a půl tisíce korun za čtvereční metr. Prodejní cena přitom byla 887 korun za metr. Vpřepočtu za celý areál bývalé zahradnické školy se tak hodnota pozemku v budoucnu navýší na 92 až 112 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na první pokus se nepodařilo nemovitosti prodat. Při opakované nabídce byla jediným zájemcem Vysoká škola Karla Engliše," obhajuje postup kraje Jiří Klement z kanceláře jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD).

"Nechceme, aby se tam stavělo. Za dva roky ale může nové zastupitelstvo rozhodnout jinak," připustil místostarosta Brna-Bohunic Antonín Crha (KDU-ČSL).

Co bude firma November Rain s bývalou zahradnickou školou dělat a proč ji koupila přes Vysokou školu Karla Engliše, Liškutín tají. "Jde o obchodní tajemství," uvedl. Transakci nevysvětlila ani škola. "Management školy se k tomu vyjadřovat nebude," vzkázala kvestorka Jarmila Vašulková.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.