10. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vystoupení z EU by nám neprospělo, varují byznysmeni Camerona

Britský premiér David Cameron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron | foto: Reuters

LONDÝN Britští podnikatelé varovali premiéra Davida Camerona před odchodem jejich země z Evropské unie. Takový krok by podle nich mohl poškodit britskou ekonomiku. Cameron dal v minulých dnech najevo, že by Londýn mohl usilovat o opětovné projednání podmínek, které upravují členství Velké Británie v EU.

Proti Cameronově záměru se postavila skupina podnikatelů, kteří dali svůj nesouhlas najevo v otevřeném dopise. Ten zveřejnili v britském listě Financial Times.

"Vyžadovat takový krok v situaci, v jaké se nacházíme, by znamenalo ohrozit naše členství v EU a pro britský podnikatelský sektor vytvořit škodlivou nejistotu. To je to poslední, o co by měl premiér usilovat," stojí v dopise.

Premiérův postoj odmítá například zakladatel společnosti Virgin Group Richard Branson, šéf Londýnské akciové burzy Chris Gibson-Smith, ředitel reklamní agentury WPP Martin Sorrell a sedm dalších podnikatelů.

ČTĚTE TAKÉ:

Členství v EU dává britským firmám přístup na společný evropský trh a usnadňuje jim zahraniční obchod. Británie má ale prospěch i z evropských fondů, jichž využívá k výstavbě infrastruktury, třeba u širokopásmových sítí. Členství v EU by mělo Británii pomoci také při jednání o budoucnosti evropské finanční politiky.

Ačkoliv zástupci britské podnikatelské sféry vyzvali k reformě EU, je podle nich třeba dát si velký pozor na to, aby nebyla zpochybněna základní pravidla členství v EU.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!