Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vyvíjejí léky podle profesora Holého, akcie jim prudce rostou

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

PRAHA Akcie americké farmaceutické firmy Gilead Sciences, se kterou na vývoji léků spolupracoval nedávno zemřelý profesor Antonín Holý, v posledních výrazně posílily. Jsou dokonce vůbec nejsilnější v historii.

"Je naprosto vyloučeno, aby akcie posilovaly v souvislosti se smrtí profesora Holého. Jsou nahoře, to je pravda, ale obecně tyto firmy reagují na to, když se jim podaří nějaký úspěch nebo neúspěch, nebo nějaká jedna část testu některého léku, to jsou věci, na které akcie reagují, rozhodně ne na to, jestli se nějakému vědci něco stalo," řekl serveru Lidovky.cz hlavní analytik  společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Prof. Antonín Holý

Zemřel významný vědec Antonín Holý

Antonín Holý byl český chemik světového významu. Objevil účinné látky na virová onemocnění, které jsou součástí nejúčinnějších a zároveň dostupných léků proti AIDS, viru pravých neštovic, pásového oparu, virového zánětu oční sliznice a proti virové hepatitidě typu B. Antonín Holý zemřel 17. července ve věku 75 let.

"A pokud se týká čtvrtečního nárůstu o osm procent, potom je důvodem zpráva o problémech konkurenční látky, potenciálního léku na hepatitidu C od společnosti Bristol- Myers Squibb. Akcie této společnosti naopak sedm procent ztrácejí," dodal.

Také analytik Josef Němý z Komerční banky přisuzuje růst akcií Gilead Sciences jiným faktorům. "Nejsem schopen objektivně posoudit, zda růst v poslednich týdnech nějakým způsobem souvisí se smrtí profesora Holého. Spíš bych ten růst přisuzoval jiným faktorům - nabízí se určitě zveřejnění výsledků letošní 2. čtvrtletí (26. července)," říká Němý. 

Akcie farmaceutické firmy Gilead Sciences zaznamenaly růst.

Akcie farmaceutické firmy Gilead Sciences zaznamenaly růst.

Podle analytika Němého firmě sice kvůli zvýšeným nákladům meziročně klesl čistý zisk o pět procent, zisk i tržby ale i tak překonaly odhady na trhu. Od zveřejnění těchto výsledků akcie firmy posílily již o 12 procent. V reakci na výsledky za druhé čtvrtletí 2012 navíc několik známých investičních bank zvýšilo sve cílové ceny pro akcie Gilead Sciences, například JPMorgan, Barclays nebo Deutsche Bank.

Gilead Sciences

Gilead Sciences je americká biotechnologická společnost, která se zabývá vývojem a komercializací léčiv. Již mnoho let se soustředí především na vývoj antivirotik proti HIV, hepatitidě typu B nebo chřipce. Společnost sídlí ve Foster City v Kalifornii, další pobočky má v Severní Americe, Evropě a Austrálii. Zaměstnává přibližně čtyři tisíce lidí.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!