10. července 2011 13:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vyvlastňování domů kvůli těžbě končí

Krajina poničená těžbou uhlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajina poničená těžbou uhlí | foto: Shutterstock

PRAHA Vyvlastňovat kvůli těžbě uhlí se nebude. Na vládu míří novela horního zákona, která ruší právo těžebních společností vyvlastnit budovy a pozemky ve státem určených těžebních lokalitách.

Návrh z dílny ministerstva průmyslu a obchodu je nyní v připomínkovém řízení, na pořad jednání vlády se dostane nejdříve v srpnu. Kabinet tak rok po svém nástupu splní jeden z bodů koaliční smlouvy. Současná právní úprava podle vyjádření ministerstva nedostatečně zabezpečuje ochranu soukromého vlastnictví.

Ekologické organizace navrženou novelu horního zákona vítají. "Stát vám nebude moci zabavit dům nebo pole jenom proto, že pod ním našli ložisko uhlí, kaolinu nebo stavebního kamene," řekl programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.
Těžba uhlí

Novela naopak nabourává plány skupiny Czech Coal, která těží na Mostecku hnědé uhlí. "Nyní připravujeme připomínky v rámci oborových sdružení, kde jsme zastoupeni," uvedla Liběna Novotná, ředitelka Czech Coalu pro regionální politiku.

Těžba po roce 2021? Horní Jiřetín by musel být zbourán
Jeden z dolů Czech Coalu se blíží k obytným domům v Litvínově a Horním Jiřetíně. Pokračování těžby po roce 2021 tam bude možné jen v případě, že by došlo ke zbourání Horního Jiřetína včetně osady Černice a k přestěhování tamních obyvatel.

Výhrady k novele horního zákona má také společnost OKD. Stát prý tímto krokem omezí perspektivy další těžby a výsledkem může být ohrožení energetické bezpečnosti státu.

"Zároveň tím padá určitá zábrana pro spekulativní zcizování nemovitostí v oblastech, kde se provádí hornická činnost," zmínil mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Severočeské doly problém nemají
Další těžební společnost, Severočeské doly náležící do skupiny ČEZ, naopak se změnou zákona problém nemají. V cestě jí nestojí žádné obce, pozemky v místech budoucí těžby již podnik odkoupil nebo je má smluvně zajištěné.

"Z těchto důvodů na naši společnost nebude mít novela nepříznivý dopad," dodává ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Ani zmíněná novela horního zákona však neznamená, že se lidé v Horním Jiřetíně zcela zbaví rizika těžby uhlí za limity. Majitele domů v Horním Jiřetíně údajně v posledních týdnech kontaktuje pražská realitní kancelář a nabízí jim odkup nemovitostí pro nejmenované klienty.

Spekulanti se prý snaží domorodce vyštvat
Mezi oslovenými byla i Jarmila Křížová. "Jde o klienty, kteří spekulativně skupují nemovitosti a pozemky v našem katastrálním území. Jednají jasně na straně těžební společnosti a snaží se nás, domorodce, odsud vyštvat," stěžuje si.

Skupina Czech Coal popírá, že je tím nejmenovaným klientem, který má o odkup domů zájem. "Stále není jasná budoucí role hnědého uhlí v energetické politice státu. Skupina Czech Coal proto nepodniká žádné kroky směrem k výkupu nemovitostí v Horním Jiřetíně," zdůraznila Liběna Novotná.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.