Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vyvlastňovat se bude i kvůli sloupům

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Výstavba nových elektrických vedení, plynovodů nebo rozvodů tepla se energetickým společnostem o něco usnadní. Za majitele pozemků, které není možné dohledat nebo požadují za souhlas milionové částky, rozhodne stát zastoupený vyvlastňovacím úřadem.

To je jedna ze změn, kterou přináší novela energetického zákona, kterou v pátek schválila v závěrečném třetím čtení poslanecká sněmovna. Nyní ji ještě musí schválit senát a podepsat prezident.
Vyvlastňování pozemků je již nyní možné v případě dopravních staveb. Nově přibudou také energetické stavby.

Hlavní změny, které novela přináší

  • možnost vyvlastnění pozemků potřebných pro energetické stavby ve veřejném zájmu
  • přísnější oddělení přepravy od obchodu se zemním plynem
  • provozovatel sítě získá právo odpojit za krizové situace i menší elektrárny
  • obnovení státní autorizace nových elektráren
  • zvýšení ochrany spotřebitelů elektřiny a plynu
  • posílení pravomocí a nezávislosti Energetického regulačního úřadu
"Pro provádění stavby, která je součástí přenosové soustavy, přepravní soustavy, distribuční soustavy, zásobníku plynu, rozvodného tepelného zařízení nebo zdroje tepelné energie lze vlastnické právo ke stavbě, pozemku a zařízení vyvlastnit podle zákona o vyvlastnění," uvádí se ve schválené novele.

Stejně tak si energetické firmy mohou vynutit zřízení věcného břemene k pozemku. To bude možné v případech, že vlastník pozemku není znám nebo určen, je prokazatelně nedosažitelný nebo nedošlo k dohodě mezi vlastníkem a energetickou firmou.

Pozitivní i negativní ohlasy
Tuto změnu vítá například společnost ČEPS, provozovatel soustavy hlavních elektrických vedení v Česku. "Zcela určitě nám to pomůže, protože se tím urychlí schvalování i výstavba liniových staveb," říká mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Energetické společnosti si dlouhodobě stěžují, že získání souhlasu všech vlastníků pozemků trvá řadu let a oddaluje, někdy i ohrožuje realizaci jejich investičních záměrů. "Například před rozšířením podzemního zásobníku plynu v Tvrdonicích na jihu Moravy musíme získat souhlas tří stovek majitelů pozemků.

Odsouhlasené návrhy poslanců a parlamentních výborů

  • finanční nezávislost Energetického regulačního úřadu na státním rozpočtu
  • omezení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů provozovatelem sítě bude možné jen za finanční náhradu
  • omezení výroby nebude možné u malých vodních elektráren uvedených do provozu před rokem 2000
Souhlas některých nelze získat kvůli nevyřešenému dědickému řízení, bankrotu, neznámé adrese majitele nebo extrémním finančním požadavkům," řekl v pátek na odborné konferenci o energetice jednatel firmy RWE Gas Storage Lubor Veleba.

Proti vyvlastňování naopak vystupují ekologické organizace. "Zákon například urychlí výstavbu vedení velmi vysokého napětí z plánovaných reaktorů v Temelíně do rozvodny Mírovka nedaleko Havlíčkova Brodu. Proti stavbě vystupuje řada obcí a občanů, jejichž životní prostředí bude stavbou poškozeno," varuje Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Další zaváděné změny
Vyvlastňování
není jedinou změnou, kterou novela energetického zákona přináší. Zavádí například i možnost odpojit solární a větrné elektrárny v případě, že bude ohrožena stabilita přenosové soustavy. Poslanci však podmínky zákona zmírnili tím, že v případě obnovitelných zdrojů zavedli finanční náhrady za přikázané odstavení.

Pozměňovací návrhy k novele předložené hospodářským výborem a výborem pro životní prostředí byly z převážné části schváleny. Neuspěla naopak většina pozměňovacích návrhů jednotlivých poslanců.

Do zákona se tak nakonec nedostal třeba návrh poslance Aleše Rádla, který chtěl zpřísnit dohled nad tvorbou cen elektřiny a plynu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...