28. února 2011 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vývoz ropy z Libye se zcela zastavil, Kaddáfí ztratil nad vrty kontrolu

Tanker - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanker - ilustrační foto. | foto: Reuters

LONDÝN Vývoz ropy z Libye se v pondělí prakticky zastavil. K výraznému omezení těžby, které trvá už několik dnů a kvůli němuž se prudce zvýšily ceny ropy na světových trzích, se přidalo špatné počasí.

To znemožňuje nakládku, řekly dnes agentuře Reuters informované zdroje. Libye je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe, denně těží zhruba 1,6 milionu barelů ropy, z čehož asi 1,1 milionu barelů vyvážela.

ČTĚTE VÍCE:


Podle dalších informací už navíc většinu ropných a plynových polí v zemi nekontroluje libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Oznámil to dnes v Bruselu eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Cena ropy kvůli vývoji v Libyi, kde zuří protivládní nepokoje, již několik dní prudce roste. 

Libye se už několik týdnů zmítá v chaosu, který je výsledkem protivládních nepokojů a demonstrací za odstoupení tamního vůdce Muammara Kaddáfího. Jeho stoupenci se snaží revoltu potlačit, Kaddáfí už ale ztrácí kontrolu nad velkou částí libyjského území, především na východě, kde jsou i ropné terminály.

Mapa ropných ložisek v Libyi.

V současné době zcela stojí ropné pole Hamada, produkce polí Sarír, Nafúra a Misla na východě země je asi na polovině běžného výkonu. V libyjských přístavech je ale teď rozbouřené moře, takže není možné naložit ani ten zbytek ropy, který by Libye ještě mohla poskytnout. Minimálně čtyři tankery s kapacitou až 2,4 milionu barelů ropy tak nemohou nakládat, ale ani vyplout.

"V provozu je pouze Sidar. Teoreticky byl znovu otevřen přístav Zuatína, ale nic se nenakládá," řekl zdroj, který obchoduje s ropou. Uzavřen zůstává i klíčový vývozní terminál Marsá al Briga na východě Libye, který mají pod kontrolou povstalci. "Od víkendu se nic nezměnilo, náš tanker v přístavu Marsá pořád čeká na povolení k nakládce," dodal zdroj.

Mapa ropných koncesí v Libyi.

Cena ropy se kvůli vývoji v Libyi minulý týden skokově zvýšila a severomořský Brent se vyšplhal těsně ke 120 dolarům za barel. Tak vysoko byl naposledy v létě 2008.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz