9. března 2009 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vývoz se propadl o čtvrtinu

Export, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Export, ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Zahraniční obchod skončil v lednu přebytkem 3,5 miliardy korun, což byl meziročně o 8,3 miliardy horší výsledek. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Největší meziroční propad od vzniku České republiky podle ČSÚ zaznamenaly lednový vývoz, který byl proti předchozímu roku níže o 24 procent, i dovoz se zhruba pětinovým poklesem.

Zahraniční obchod skončil v lednu přebytkem 3,5 miliardy korun, což byl meziročně o 8,3 miliardy horší výsledek. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Největší meziroční propad od vzniku České republiky podle ČSÚ zaznamenaly lednový vývoz, který byl proti předchozímu roku níže o 24 procent, i dovoz se zhruba pětinovým poklesem.

Nepříznivě bilanci ovlivnil hlavně pokles přebytku v obchodu se stroji a dopravními prostředky. Zlepšila se naopak bilance minerálních paliv, kde schodek klesl o 1,9 miliardy Kč.

Výsledek je podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka dobrou zprávou jen na první pohled. "Za příznivým výsledkem stál fakt, že výrazným způsobem klesly dovozy. To jednak odráží slabost domácí poptávky a ekonomické aktivity, jednak to bylo způsobeno jednorázovým faktorem v podobě lednové plynové krize, kdy byl zastaven přívod ruského plynu (nejenom) do ČR," uvedl.

Naopak údaje o exportech podle Vejmělka svědčí o recesi v zemích našich hlavních obchodních partnerů s tím, že na české exportéry dopadá opravdu výrazně. "Údaje za vývoz naznačují, že i lednový český průmysl vykáže více než dvacetiprocentní sestup," upozornila analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka považuje za pozitivní fakt, že za stávající situace nedochází k dramatického příklonu směrem k protekcionismu. "To by stávající situaci ještě zhoršovalo a zároveň by to oddalovalo perspektivu hospodářského oživení," dodal.

Se státy EU obchod skončil v přebytku 43,6 miliardy Kč, což bylo o 6,9 miliardy méně než v lednu 2008. S ostatními zeměmi se schodek prohloubil o 1,4 miliardy na 40,1 miliardy Kč.

Přebytek v obchodě se stroji a dopravními prostředky se snížil meziročně o 11,5 miliardy Kč. Obchod s průmyslovým spotřebním zbožím se zhoršil o 1,6 miliardy, a přešel tak do schodku. Deficit se prohloubil v obchodě s potravinami a živými zvířaty.

Přebytek nejvíce vzrostl v obchodě s Německem a to o 3,3 miliardy Kč.

Meziročně lepší bilanci Česko vykázalo také s Finskem a se Slovenskem. V obchodě s Čínou se schodek snížil o 0,5 miliardy Kč, naopak deficit v obchodě se Spojenými státy se dál prohloubil o 0,7 miliardy Kč.

Za posledních dvanáct měsíců se v porovnání s předchozím obdobím snížil vývoz o 3,5 procenta a dovoz o 2,5 procenta. Obchodní bilance tak byla v přebytku 60,5 miliardy Kč, o téměř 30 miliard Kč méně.

Statistici v rámci pravidelného čtvrtletního zpřesnění upravili údaje o přebytku obchodní bilance za loňský rok, a to o 0,6 miliardy směrem dolů na novou hodnotu 68,8 miliardy Kč.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz