26. května 2010 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vzniká evropská odpověď na ratingové firmy. Sídlit bude v Praze

Firemní rating se bude určovat z Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firemní rating se bude určovat z Prahy. | foto: Shutterstock

PRAHA Nadnárodní společnost Coface, která se zabývá pojištěním pohledávek, se chce stát první evropskou ratingovou agenturou, jež bude konkurovat známým anglosaským rivalům Moody's, Standard and Poor's a Fitch. A jednu ze svých prvních poboček hodlá Coface otevřít v Praze.

Píše to deník E15 s odvoláním na generálního ředitele Coface Jérome Cazese. "Mohli bychom zde mít několik analytiků, kteří by hodnotili české a slovenské firmy, případně i společnosti z některých dalších zemí," řekl Cazes deníku E15. Ve střední Evropě by kromě Prahy měla mít nová agentura svou pobočku už jen ve Varšavě.

Coface už v červnu požádá o registraci příslušné evropské orgány. Na rozdíl od anglosaských gigantů se však společnost, která má hlavní sídlo v Paříži, hodlá zaměřit výhradně na hodnocení firem. Ratingy zemí by podle Cazese vůbec neměly dělat soukromé agentury. V EU zaznívá návrh, že by proto měla vzniknout také nesoukromá evropská agentura, která by ale byla nezávislá na politicích.

Coface původně vznikla jako státní pojišťovací společnost ve Francii, v roce 1994 však byla privatizována. Dodnes ve Francii zprostředkovává státní exportní garance, zároveň ale vytvořila celosvětovou soukromou pojišťovací skupinu. Ta působí v 65 zemích včetně Česka a zabývá se pojišťováním úvěrů, faktoringem či správou pohledávek.

Od minulého roku se Coface pustil i do finančních ratingů firem. Pojišťovna se tak zařadila mezi řadu institucí - včetně komerčních i centrálních bank, které publikují různé ratingy. Její nynější ambicí je ovšem vstoupit na dosud velmi omezený trh globálních ratingových agentur.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!