15. února 2011 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vznikl největší burzovní operátor světa, NYSE fúzoval s Deutsche Börse

Na většině radnicích si už koaliční partneři potřásli rukou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na většině radnicích si už koaliční partneři potřásli rukou. | foto: Shutterstock

NEW YORK/FRANKFURT Transatlantický provozovatel akciových burz NYSE Euronext a jeho německý rival Deutsche Börse se definitivně dohodli na sloučení. Spojením vznikne největší burzovní operátor světa, který bude mít dvě sídla, jedno v New Yorku a druhé ve Frankfurtu.

Kontrolu nad sjednoceným podnikem budou mít akcionáři Deutsche Börse, kterým připadne 60 procent. Zbylých 40 procent budou vlastnit akcionáři NYSE Euronext.

Sloučený podnik zatím oficiálně nemá nové jméno, informované zdroje ale minulý týden uvedly, že pravděpodobný název bude DB NYSE Group. Firma bude registrována v Nizozemsku. Šéfem nového podniku bude nynější výkonný ředitel NYSE Euronext Duncan Niederauer, zatímco výkonný ředitel Deutsche Börse Reto Francioni se ujme funkce předsedy správní rady.

Transakce výměnou akciových podílů
Transakce bude provedena výměnou akciových podílů, a to tak, že každá akcie NYSE Euronext se změní na 0,47 akcie nového podniku. Akcie Deutsche Börse se budou za akcie sloučeného podniku měnit v poměru jedna ku jedné. Firmy předpokládají, že fúze jim umožní ročně ušetřit asi 300 milionů eur (asi 7,3 miliardy Kč) na takzvaných synergiích. To jsou činnosti, které se v současné době překrývají, a díky fúzi je tedy bude možné sjednotit. Část duplicitních aktivit se zruší.

Firmy o plánu sloučení informovaly minulý týden, tehdy ale pouze uvedly, že jsou v pokročilé fázi jednání. Na podobném kroku se minulý týden dohodla Londýnská akciová burza (LSE) s kanadskou společností TMX. Ta provozuje akciovou burzu v Torontu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč