1. prosince 2010 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vznikl první jaderný velkoobchod, Rusko založilo palivovou banku

Reaktor jaderné elektrárny Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reaktor jaderné elektrárny Temelín. | foto: Jihočeské matky, Calla a OIŽPReprofoto

MOSKVA První mezinárodní banka jaderného paliva na světě byla na základě dohody mezi Ruskem a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) založena v Angarsku na Sibiři.

Oznámila to dnes ruská společnost pro jadernou energii Rosatom. Banka na jihovýchodě Ruska disponuje 120 tunami slabě obohaceného jaderného paliva (od dvou do 4,95 procent), oznámil ve svém komuniké Rosatom. Takový rozsah paliva je dostatečný pro dvojnásobnou zavážku vodního reaktoru o výkonu 1000 megawattů.

Čtěte více:

V Angarsku je od roku 2007 společné rusko-kazachstánské středisko pro obohacování uranu, které už dodává jaderné palivo Ukrajině a Arménii.

Podle smlouvy mezi Ruskem a MAAE mohou z nově založené banky získat slabě obohacené uranové palivo různí zájemci za podmínky, že respektují smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Země, které budou mít o jaderné palivo zájem, se mohou obrátit na MAAE s patřičnou žádostí. Ta bude v MAAE posouzena a následně předána Rusku. To palivo dodá MAAE, jež ho následně doručí žadateli.

Podle agentury AFP Moskva doufá, že tato její iniciativa, která zajistí zájemcům možnost legálně získat jaderné palivo, stabilizuje mezinárodní trh s touto důležitou surovinou.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - CENTRUM PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč