7. dubna 2014 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vznikne cementářský gigant. Světové špičky oznámily megafúzi

Cementárna společnosti Holcim v Eclepens blízko Lausanne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cementárna společnosti Holcim v Eclepens blízko Lausanne. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská společnost Lafarge a švýcarský Holcim oznámily plán megafúze, z níž by měla vzejít globální jednička na trhu cementu. Spojená skupina LafargeHolcim s tržbami kolem 32 miliard eur (878 miliard korun) bude mít závody v desítkách zemí světa, včetně České republiky. Podmínky fúze o víkendu schválily správní rady obou společností a spojení podpořili i hlavní akcionáři.

Obě firmy, které jsou už nyní předními výrobci cementu na světě, informovaly o vzájemném jednání o fúzi v pátek. Transakcí vznikne firma s tržní hodnotou kolem 55 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Jde o největší fúzi v sektoru výroby cementu na světě.

Vedení obou firem se dohodla, že Holcim podá nabídku na převzetí akcií o něco menší společnosti Lafarge tím, že akcionáři Lafarge dostanou za každou svou akcii jednu akcii Holcimu. Šlo by tak o splynutí dvou rovnocenných partnerů.

Ze spojení by měly vzejít úspory vyčíslené na více než 1,4 miliardy eur ročně. "Naše nová skupina nabídne silnější růst a nižší riziko, takže bude vytvářet větší hodnotu," uvedl výkonný šéf Lafarge Bruno Lafont, který se stane generálním ředitelem celé LafargeHolcim.

Funkci předsedy správní rady převezme Wolfgang Reitzle, jehož Holcim v únoru navrhl nadcházející valné hromadě jmenovat do funkce svého předsedy. Hlavní centrálu bude mít společnost ve Švýcarsku a její akcie se budou obchodovat na burzách v Curychu a Paříži.

Firmy předpokládají, že transakci završí do prvního pololetí příštího roku. Počítají s tím, že v zájmu získání souhlasu antimonopolních úřadů se spojením budou muset odprodat aktivity, které se na jejich úhrnném provozním zisku podílejí 10-15 procenty. Lafont předpokládá, že dvě třetiny těchto prodejů se budou týkat aktivit v Evropě.

Podle analytiků švýcarské banky UBS bude mít plán fúze problémy se schvalováním v řadě zemí, například v USA, Británii, Francii, Brazílii nebo Kanadě. Proces schvalování tak bude velmi dlouhý a může trvat až dva roky, uvedla UBS podle agentury Reuters.

Fúze umožní oběma společnostem srazit náklady, omezit přebytečné výrobní kapacity a snížit zadluženost. Spojená skupina se bude moci lépe vypořádat s prudce rostoucími cenami energie a propadem poptávky stavebnictví od ekonomické krize roku 2008.

Cementárny v Česku

Lafarge zaměstnává v 64 zemích světa kolem 65 tisíc lidí. V České republice vlastní společnost cementárnu v Čížkovicích na Litoměřicku.

Holcim má v 70 zemích světa kolem 71 tisíc zaměstnanců. V Česku má cementárnu v Prachovicích na Chrudimsku a patří mezi přední české producenty cementu, kameniva, betonu a dalších stavebnin.

Loni se ale Holcim dohodl na převodu většiny svých českých závodů do rukou mexické společnosti Cemex v rámci širší dohody, podle níž Holcim od mexického konkurenta získá jeho německé provozy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz