Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vznikne cementářský gigant. Světové špičky oznámily megafúzi

Cementárna společnosti Holcim v Eclepens blízko Lausanne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cementárna společnosti Holcim v Eclepens blízko Lausanne. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská společnost Lafarge a švýcarský Holcim oznámily plán megafúze, z níž by měla vzejít globální jednička na trhu cementu. Spojená skupina LafargeHolcim s tržbami kolem 32 miliard eur (878 miliard korun) bude mít závody v desítkách zemí světa, včetně České republiky. Podmínky fúze o víkendu schválily správní rady obou společností a spojení podpořili i hlavní akcionáři.

Obě firmy, které jsou už nyní předními výrobci cementu na světě, informovaly o vzájemném jednání o fúzi v pátek. Transakcí vznikne firma s tržní hodnotou kolem 55 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Jde o největší fúzi v sektoru výroby cementu na světě.

Vedení obou firem se dohodla, že Holcim podá nabídku na převzetí akcií o něco menší společnosti Lafarge tím, že akcionáři Lafarge dostanou za každou svou akcii jednu akcii Holcimu. Šlo by tak o splynutí dvou rovnocenných partnerů.

Ze spojení by měly vzejít úspory vyčíslené na více než 1,4 miliardy eur ročně. "Naše nová skupina nabídne silnější růst a nižší riziko, takže bude vytvářet větší hodnotu," uvedl výkonný šéf Lafarge Bruno Lafont, který se stane generálním ředitelem celé LafargeHolcim.

Funkci předsedy správní rady převezme Wolfgang Reitzle, jehož Holcim v únoru navrhl nadcházející valné hromadě jmenovat do funkce svého předsedy. Hlavní centrálu bude mít společnost ve Švýcarsku a její akcie se budou obchodovat na burzách v Curychu a Paříži.

Firmy předpokládají, že transakci završí do prvního pololetí příštího roku. Počítají s tím, že v zájmu získání souhlasu antimonopolních úřadů se spojením budou muset odprodat aktivity, které se na jejich úhrnném provozním zisku podílejí 10-15 procenty. Lafont předpokládá, že dvě třetiny těchto prodejů se budou týkat aktivit v Evropě.

Podle analytiků švýcarské banky UBS bude mít plán fúze problémy se schvalováním v řadě zemí, například v USA, Británii, Francii, Brazílii nebo Kanadě. Proces schvalování tak bude velmi dlouhý a může trvat až dva roky, uvedla UBS podle agentury Reuters.

Fúze umožní oběma společnostem srazit náklady, omezit přebytečné výrobní kapacity a snížit zadluženost. Spojená skupina se bude moci lépe vypořádat s prudce rostoucími cenami energie a propadem poptávky stavebnictví od ekonomické krize roku 2008.

Cementárny v Česku

Lafarge zaměstnává v 64 zemích světa kolem 65 tisíc lidí. V České republice vlastní společnost cementárnu v Čížkovicích na Litoměřicku.

Holcim má v 70 zemích světa kolem 71 tisíc zaměstnanců. V Česku má cementárnu v Prachovicích na Chrudimsku a patří mezi přední české producenty cementu, kameniva, betonu a dalších stavebnin.

Loni se ale Holcim dohodl na převodu většiny svých českých závodů do rukou mexické společnosti Cemex v rámci širší dohody, podle níž Holcim od mexického konkurenta získá jeho německé provozy.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!