8. listopadu 2012 15:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vznikne gigant, Penta může převzít lékárny Lloyds

Lékárna Lloyds - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna Lloyds - ilustrační foto | foto: Reprofoto

BRNO Penta Investments může převzít lékárny Lloyds. Ve dvou městech musí ale některé odprodat, měla by jinak příliš vysoký tržní podíl. Penta lékárny Lloyds převezme od německého koncernu Celesio AG prostřednictvím společnosti Česká lékárna, a.s.

Rozhodnutí úřadu je už pravomocné. K odprodeji lékáren ve dvou městech, které Úřad pro ochranu hospodářské soutěže odmítl uvést, se Penta zavázala sama. S těmito podmínkami pak úřad transakci schválil. Již dříve skupině Penta povolil převzít velkoobchodního distributora léčiv GEHE Pharma Praha, spol. s r.o.

Lékárenský gigant

V lékárně (ilustrační foto)

Síť lékáren Lloyds, která je třetím největší tuzemským lékárenským řetězcem, v Česku provozuje 55 lékáren s obratem 55,7 milionu eur, což je přibližně 1,4 miliardy korun. Většinu lékáren má v nákupních centrech a poliklinikách.

Penta již pod značkou Dr.Max provozuje 212 lékáren a je údajně největší na trhu.

Úřad se zabýval situací na trhu maloobchodního prodeje léčiv konečným spotřebitelům a trhem klasické velkoobchodní distribuce léků. "Z hlediska maloobchodního prodeje léčiv konečným spotřebitelům v celostátním měřítku dojde jen k mírnému nárůstu tržního podílu skupiny Penta, který nebude dosahovat hranice 20 procent," uvedl Petr.

Skupina bude disponovat přibližně desetinou z celkového počtu 2700 existujících lékáren v ČR. Na lokálních trzích ale úřad identifikoval dvě města, v nichž by spojením vzniklý subjekt provozoval 40 až 50 procent z celkového počtu lékáren.

"Vznik takto silného subjektu by mohl vést k vytlačení některých konkurentů z trhu a v kombinaci s relativně malým množstvím konkurenčních subjektů v daných městech i k negativnímu vlivu na hospodářskou soutěž," uvedl místopředseda ÚOHS Michal Petr.

Lidovky.cz, ČTK