30. května 2019 19:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

,Vzpoura' proti Zuckerbergovi. Akcionář ho chce odvolat z čela představenstva Facebooku

Mark Zuckerberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg. | foto: Reuters

PRAHA Zakladatel společnosti Facebook, která je vlastníkem jedné z nejznámějších sociálních sítí světa, čelí „vzpouře“. Zpravodajský server BBC totiž přišel se zprávou, že jeden z akcionářů firmy, investiční skupina Trillium Asset Management, chce na čtvrteční valné hromadě hlasovat o Zuckerbergově odvolání z postu předsedy představenstva firmy. Analytici ale v úspěch této akce příliš nevěří.

Zakladatel Facebooku totiž stále kontroluje nadpoloviční většinu takzvaných hlasovacích práv, tedy akcií, které fakticky umožňují jejich majitelům řídit společnost. A těch má Zuckerberg 60 procent, takže pohodlnou většinu. „I z tohoto důvodu návrh na jeho odvolání na aktuální valné hromadě nemá příliš velkou šanci na úspěch,“ řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Pfeiler, analytik společnosti Cyrrus. Dle něj vychází snaha o odvolání Zuckerberga z postu předsedy představenstva z iniciativy aktivistických fondů.

„Těm sice vadí, že Zuckerberg zastává současně funkce šéfa společnosti a předsedy představenstva, ale například v České republice je tato praxe běžná,“ řekl Pfeiler. Zároveň uozorňuje na to, že aktivita společností, které investují do firem na tzv. ESG principu, což lze volně přeložit jako společensky odpovědné investování, může při prosazování vlastních zájmů na valných hromadách narazit na odpor.

Představitelé fondu Trillium Asset Management, která vlastní akcie Facebooku v nominální hodnotě přibližně sedm milionů dolarů a spolupracují prý s dalšími firmami, jež spravují „stovky milionů“ akcií společnosti Facebook v hodnotě stovek milionů dolarů, ale dle BBC prý bude stačit, když Zuckerberg zajistí, aby se výkon vedení ve srovnání s nedávnou minulostí zlepšil.

Server The Economic Times v souvislosti s možným odvoláním Zuckerberga napsal, že firma pod jeho vedením nedokázala zabránit porušování „soukromí“. Pravdou také je, že v byznysové sféře si její zásahy při odstraňování zpráv na sociálních síti vysloužily často kontroverzní reakce.

Do Facebooku se přitom nedávno opřel i Chris Hughese, jeden ze spoluzakladatelů firmy. Ten kvůli tomu, že Mark Zuckerberg údajně plně ovládá Facebook a má na jeho řízení bezprecedentní a nezdravý vliv tvrdí, že je na čase „rozbít Facebook“. To ale sám Zuckerberg v nedávném rozhovoru pro francouzskou televizní společností France 2 odmítl.

Pavel Daniel

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?