16. února 2015 17:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vzpoura v Kellnerově O2. Malí akcionáři se spojují proti majiteli

Sídlo operátora O2 v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo operátora O2 v Praze. | foto: MAFRA

PRAHA Tomáš Hájek není mezi drobnými akcionáři žádný zelenáč. Před dvěma lety se mu z investora, který koupil síť autobazarů AAA Auto, podařilo vymáčknout stejnou cenu za akcii, jakou dostal většinový vlastník Anthony Denny. Teď se postaví nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi.

Kellnerova skupina PPF se loni stala většinovým vlastníkem operátora O2. Čeští drobní akcionáři firmy se hodlají spojit a vyjednat si lepší cenu za své akcie. 

PPF postupně svůj podíl ve společnosti navyšuje a hrozí, že operátora časem stáhne z burzy a drobné akcionáře z firmy nuceně vytěsní. 

„Celá iniciativa je v začátcích, je nás asi 100 a máme kolem 0,12 procenta akcií. Postupně bychom však chtěli sdružit akcionáře, kteří mají dohromady ve firmě alespoň jednoprocentní podíl. Potom můžeme jednat s většinovým vlastníkem a svůj podíl výhodně odprodat,“ říká Tomáš Hájek, který za iniciativou stojí.

Skupina PPF by drobné akcionáře mohla dle zákona vytěsnit, pokud by její podíl v O2 přesáhl 90 procent. Teď kontroluje přes 83 procent firmy. 

Jan Sochor

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)