27. listopadu 2012 7:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Wal-Mart se distancuje od shořelé textilky v Bangladéši

Americký obchodní řetězec Wall-Mart | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký obchodní řetězec Wall-Mart | foto: wikipedia.org

DHÁKA/WASHINGTON Americký obchodní řetězec Wal-Mart se pokusil distancovat od požáru textilky v Bangladéši, při němž v sobotu zahynulo nejméně 112 lidí. V továrně na předměstí Dháky se šilo mimo jiné i zboží pro Wal-Mart.

Jak napsal zpravodajský server BBC News, zakázku bangladéšské továrně údajně zadal subdodavatel bez svolení firmy, která s ním už přerušila vztahy.

Smrtící požár vyvolal v pondělí masivní protesty v Dháce. Tisíce dělníků i příbuzných zaměstnanců textilky vyšly do ulic a požadovaly lepší bezpečnostní opatření. Dnes je v zemi vyhlášen den smutku a mnoho továren zůstane uzavřených.

Wal-Mart jméno subdodavatele nezveřejnil. Uvedl jen, že zadání práce bylo "v přímém rozporu s politikou firmy". "Skutečnost, že se tohle stalo, je pro nás nesmírně problematická. Budeme usilovat o zlepšení protipožární výchovy a výcviku v Bangladéši," uvedla firma v prohlášení.

Požář textilky v Karáčí

ilustrační foto

Svědci uvedli, že budova továrny neměla odpovídající nouzové východy. Mnoho lidí se zabilo skokem z okna, když se snažili uniknout před plameny a dusivým kouřem.

V Bangladéši funguje asi 4500 textilních továren a země je druhým největším vývozcem oblečení po Číně. Podle neoficiálních zdrojů zahynulo od roku 2006 v Bangladéši při požárech v textilních provozech nejméně 500 lidí. Jako hlavní příčiny jsou uváděny špatné bezpečnostní podmínky, vadná elektroinstalace a přelidněné prostory.

khuKarel Hrubeš, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz