29. června 2012 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Walmart slaví padesátku. Co stojí za jeho úspěchem?

Zákazníci Walmartu v Miami na Floridě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákazníci Walmartu v Miami na Floridě | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Jednoduchá obchodní filozofie stála za vznikem dnes největšího světového maloobchodního řetězce Walmart. Jeho zakladatel Samuel "Sam" Walton šel vždycky trochu proti proudu, své obchody otvíral na rozdíl od svých konkurentů v malých zapadlých městečkách a obrovských zisků dosahoval velkými obraty za pomoci nejnižších možných cen zboží.

Svůj první obchod Walmart si Walton otevřel před 50 lety, 2. července 1962, v arkansaském Rogersu.

Sam Walton a jeho malý arkansaský obchůdek

Zakladatel Walmartu Sam Walton

Zakladatel Walmartu Sam Walton

Sam Walton se narodil 29. března 1918 v malém městečku Kingfisher v Oklahomě. V mladí chodil do skauta, na Missourské univerzitě v Kolumbii vystudoval ekonomii a byl zařazen do armádního důstojnického programu. Za druhé světové války sloužil u armádní rozvědky.

Svůj první obchod s názvem Ben Franklin si otevřel ve svých 26 letech v Newportu v Arkansasu. Jednalo se o frančízu řetězce Butler Brothers a na rozjezd podnikání Walton použil většinu peněz, která si vydělal v armádě.

Část prostředků mu půjčil jeho nevlastní otec. Již od počátku začal Walton používat svou vlastní a velice jednoduchou koncepci, kterou plně využil v roce 1962, kdy si v Rogersu otevřel první obchodní dům Wal-mart. Pomlčka byla z názvu odstraněna teprve nedávno. V roce 1969 se rodinný podnik stal akciovou společností a o tři roky později Walmart vstoupil na burzu v New Yorku.

Walmart je jedním ze symbolů USA

"Když maximálně srazíte ceny, zvýšíte tržby natolik, že prodejem levnějšího zboží vyděláte daleko více, než kdybyste nasadili vyšší ceny," říkal Sam Walton. A jeho strategie se mu bohatě vyplatila. Svého času byl nejbohatším mužem planety, řetězec je v současnosti největším soukromým zaměstnavatelem ve Spojených státech a i přes mnohé kritiky je Walmart jedním ze symbolů Spojených států.

Tržby přes 440 miliard ročně

Jeden malý arkansaský obchůdek se za desítky let rozrostl v kolos, který má nyní ve 27 zemích světa více než deset tisíc provozoven. Jestliže v roce 1980 tržby Walmartu poprvé přesáhly jednu miliardu dolarů, loni to bylo již 444 miliard.

Walmart je také největším soukromým zaměstnavatelem ve Spojených státech, celkem zaměstnává 2,2 lidí. Ti jsou však v terminologii Waltonů "společníci" (associates), tedy nikoliv zaměstnanci.

Jednoduchá filosofie: osekat náklady a prodávat za nejnižší ceny

Obchodní filozofie Sama Waltona byla velice jednoduchá. Náklady osekal i za cenu kritiky na minimum a zákazníkům nabízel zboží za nejnižší možné ceny. K tomu začal jako jeden z prvních v oboru používat moderní technologie a pověstná jsou základní pravidla, která musejí "společníci" Walmartu důsledně dodržovat.

Zlatá pravidla 'společníků' Walmartu

Jedním z pravidel je například pravidlo "západu slunce" - co můžeš pro zákazníka udělat dnes, neodkládej na zítřek. Další "pravidlo deseti stop" zase zní: "Slibuji, že kdykoli ke mně přistoupí zákazník blíže než na deset stop (asi tři metry), podívám se mu do očí, pozdravím ho a zeptám se ho, zda mu nemohu nějak pomoci."

Walmart je kritizován za nízké mzdy i diskriminaci žen

Řetězec je současně terčem mnoha kritik a obvinění, které se týkají například nízkých mezd, diskriminace žen nebo například ničení přírody. Zatím poslední skandál se točí kolem údajného podplácení úředníků v Mexiku, aby mohla firma v této zemi expandovat.

Nákupní vozíky Walmartu

Zakladatel firmy Sam Walton zemřel v roce 1992 v 74 letech a svůj podíl odkázal manželce Heleně a svým čtyřem dětem. Rodina Waltonů stále drží necelých 50 procent akcií řetězce a potomci Sama Waltona se pravidelně objevují v žebříčcích deseti nejbohatších lidí planety. Sama Waltona v roce 1998 zařadil časopis Time mezi stovku nejvlivnějších osobností 20. století a krátce před smrtí Walton obdržel Prezidentskou medaili svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech.

Přehled největších maloobchodních řetězců na světě
SpolečnostZeměTržby (za rok 2010 v mld. USD)
1. WalMart USA418 952
2. CarrefourFrancie119 642
3. Tesco Velká Británie 92 171
4. Metro Německo88 931
5. Kroger Co. USA82 189
6. Schwarz Německo 79 119
7. Costco USA 76 255
8. Home Depot. USA67 997
9. Walgreen USA 67 420
10. Aldi Německo 67 112

Zdroj: studie Global Powers of Retailing společností Deloitte a STORES Media

Deset největších obchodních řetězců v ČR podle tržeb
SpolečnostTržby (v roce 2011 v mld. Kč)
1. Schwarz ČR (Lidl/Kaufland) 65,5
2. Rewe ČR (Billa/Penny Market 53,6
3. Tesco Stores ČR 51,0
4. Ahold Čzech Republic (Albert) 44,0
5. Makro Cash & Carry ČR 32,5
6. Globus ČR 27,0
Coop 25,9*
7. Geco Tabak 20,2
8. Spar ČR (Interspar, Spar) 14,1
9. OBI ČR 9,4
10.-11. IKEA 8,2
10.-11. Peal 8,2

Zdroj: Incoma GfK

* systém Coop nemá jednotnou vlastnickou strukturu, takže jeho pořadí není číslováno Pozn.: Pořadí je stanoveno podle hrubých tržeb roku 2011 (včetně DPH), tržby jsou přepočítány z fiskálního na kalendářní rok.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!