27. února 2012 20:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kam investovat? Buffett by skoupil domy v USA

Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett. | foto: Reuters

OMAHA Miliardář Warren Buffett plánuje velké akvizice. Jeho investiční společnost Berkshire Hathaway totiž získala více volných finančních prostředků.

Americká finanční společnost Berkshire Hathaway vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 3,05 miliardy dolarů (asi 56,9 miliardy Kč), což je meziroční propad o 30 procent. Je to zároveň horší výsledek, než čekali analytici. Buffett přiznal, že se tentokrát mýlil v odhadu vývoje realitního trhu.  O téměř tři miliardy dolarů, na 37,3 miliardy, však firma za stejné období zvýšila svůj volný kapitál. A ten hodlá investovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Buffett na sobotní valné hromadě v Omaze akcionářům řekl, že vyhlídky americké ekonomiky považuje za příznivé a že podnik bude pokračovat v akvizicích. Berkshire se proto snaží podle jeho slov koupit některé velké provozy, které společnosti poskytnou další podporu.

Buffett doporučuje investovat ve Spojených státech, vedle akcií především do rodinných domů. Zakladatel a dlouholetý šéf investiční společnosti Berkshire Hathaway v obsáhlém rozhovoru ve finanční televizi CNBC řekl, že kdyby mohl, skoupil by v USA miliony rodinných domů. Potvrdil také, že jeho firma už vybrala člověka, který Buffetta v jejím vedení jednou vystřídá.

Buffett se v rozhovoru zaměřil na širokou škálu témat, od vyhlídek americké ekonomiky, přes daně až po svého nástupce. Řekl třeba, že firmy v USA neplatí daň kolem 35 procent, jak se často tvrdí. Označil to rovnou za mýtus a naopak řekl, že ve skutečnosti je to méně. Daň, kterou americké firmy platí, podle Buffetta nijak nesnižuje jejich konkurenceschopnost ve srovnání se zahraničními podniky.

Rodinné domy jako lepší investice než akcie

Buffett vysvětlil, že pokud se do rodinných domů investuje dlouhodobě a nakoupí se v době, kdy jsou nízké ceny, je to dokonce lepší investice než akcie. Investorům doporučuje, aby si vzali hypotéku na 30 let a své dluhy refinancovali, pokud se ještě úroky sníží.

Buffett ale úplně nezatracuje ani investice v Evropě, která se potýká s dopady dluhové krize v eurozóně. Naopak evropským firmám věří a Berkshire Hathaway má v portfoliu hned osm akciových emisí evropských firem. Buffett uvedl, že před koncem loňského roku od každé emise nakoupil další akcie, ve všech případech to bylo kolem 175 milionů eur na emisi. Do čeho firma v Evropě investuje, ale nechtěl říci.

Jednaosmdesátiletý Buffett utratil od konce roku 2009 více než 35 miliard dolarů v hotovosti a akciích na převzetí mnoha firem. Byly mezi nimi i Burlington Northern Santa Fe a výrobce přísad do motorů Lubrizol Corp. - obě loni vykázaly rekordní provozní zisky.

Ne všechny akvizice však dopadly dobře. Před třemi roky se Buffett přiznal k nezdařilé investici do ropné společnosti ConocoPhillips v roce 2008. "Bez cizího nátlaku jsem nakoupil velký objem akcií ConocoPhillips, když byly ceny ropy a zemního plynu poblíž svého vrcholu. V žádném případě jsem přitom nečekal dramatický propad cen energií, který přišel v druhé polovině roku," doznal se Buffett investorům.

"Zatím to vypadá, že jsem se šeredně mýlil. I když ceny musejí jít nahoru, to příšerné načasování mého nákupu stálo Berkshire pár miliard dolarů," dodal.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz