3. ledna 2011 12:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Weber nechtěl, aby zadluženým státům pomáhala ECB, za trest nebude jejím šéfem

Axel Weber, šéf německé centrální banky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Axel Weber, šéf německé centrální banky | foto: Reuters

BRUSEL Německá kancléřka Angela Merkelová údajně upustí od nominace šéfa německé centrální banky a člena rady Evropské centrální banky (ECB) Axela Webera na post šéfa ECB.

Píše o tom dnes německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Weber je již dlouho favorizován jako nástupce současného šéfa ECB Jeana-Clauda Tricheta, ale evropští politici jej přestávají podporovat po jeho kontroverzních výrocích.

Weber se v nedávné minulosti několikrát vyjádřil, že by Evropská centrální banka měla ukončit program nákupu dluhopisů zemí eurozóny, které se ocitly v problémech. Podobné myšlenky ovšem popuzují současnou německou vládu v čele s Merkelovou.

Její názory se v poslední době blíží názorům francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který se domnívá, že zadlužené země jako Řecko, Irsko, Portugalsko či Španělsko by měla "tahat" z problémů právě ECB.

Summit NATO v Lisabonu. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Berlín už nechce investovat do záchranného fondu

Poslední o co Berlín v současnosti stojí je navyšování finančních prostředků v takzvaném záchranném fondu eurozóny, které je pro Merkelovou údajně politicky neúnosné.

FAZ cituje nejmenovaný zdroj blízký německé kancléřce, který tvrdí, že Berlín již nebude dále tlačit na ostatní země, aby na podzim letošního roku zvolili novým šéfem Němce, ale nejkvalitnějšího kandidáta.

Francouzský deník Libération již v říjnu spekuloval, že by jím mohl být současný šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

Prezident Evropské centrální banky (ECB)Jean-Claude Trichet

Podle internetového vydání německého deníku ovšem mezi hlavní kandidáty na šéfa ECB patří i Němec Klaus Regling, který nyní vede záchranný fond eurozóny. Regling řadu let navíc působil jako generální ředitel pro ekonomické a finanční záležitosti v Evropské komisi a unijní instituce zná velmi dobře.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.