Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
21. února 2011 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Westinghouse vytáhl trumf: české zakázky pro Temelín. Ale bez reaktoru

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Americký Westinghouse se rozhodl poodkrýt karty, které drží ve hře o dostavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Zveřejnil seznam dodávek, které s nejvyšší pravděpodobností zajistí české společnosti.

Již loni v červnu Anders Jackson, který má na starosti evropské operace Westinghousu, odhadl, kolik by výstavba dvou temelínských bloků mohla stát. V přepočtu na českou měnu dosahuje orientační cena 170 miliard korun za oba bloky. Tedy výrazně méně, než do té doby uváděli různí skeptici a odpůrci jaderné energetiky.

Kam Westinghouse pustí Čechy:

– beton, armatury, bednění, výkovky, moduly, konstrukční ocel, potrubí, kabeláž, ventily, čerpadla a kompresory, výměníky tepla a kondenzátory, nádrže a zásobníky, vzduchotechnika a klimatizace, rozvodné skříně, rozvaděče, baterie, měřicí přístroje

Nově se na internetové prezentaci Westinghousu v češtině objevily zakázky, které chce zadat českým podnikům. Nyní vyjednává s padesáti možnými dodavateli.

"Webové stránky představují další platformu pro komunikaci s českým průmyslem. Věříme, že nám pomohou ještě posílit stávající vztahy, které Westinghouse s českými firmami má," říká Kerry Hanahan, ředitel Westinghousu pro projekty v Česku.

Český průmysl by mohl realizovat až 70 procent hodnoty kontraktu, což představuje zakázky v celkové výši až 120 miliard korun.

Doslova žně čekají hlavně stavební podniky a výrobce stavebních hmot a konstrukcí. Češi by měli dodat také potrubí, kabeláž, vzduchotechniku, měřicí přístroje a čerpadla.

Čtěte více:

Někteří z oslovených dodavatelů pro jadernou energetiku jsou spokojeni. "Z hlediska naší firmy je teoretický rozsah vyhovující. Uváděné potrubí hlavního výrobního bloku, potrubí ostatních provozů elektrárny a ventily jsou přesně to, co chceme dodávat a montovat," uvedl obchodní ředitel Modřanské potrubní Petr Brožek. Naopak je jasné, že samotný reaktor si vyrobí Westinghouse sám.

Řada tradičních českých výrobců dílů a zařízení pro "srdce" jaderné elektrárny neskrývá své zklamání. A nejen oni. "Ve výčtu možností mi scházejí projekty, výpočty, tvorba dokumentace, turbína a parogenerátor," uvedl pro Lidové noviny jeden z oslovených manažerů.

Informační otevřenost koncernu Westinghouse může souviset s tím, že se cítí být v pozici favorita soutěže. Tuto domněnku potvrzují i informace Lidových novin. Manažeři skupiny ČEZ při neformální diskusi považují vítězství Westinghousu za nejvíc pravděpodobné.

"Každý z nás, když ho trochu opijete, se vám přizná, že z technického hlediska je nabídka Westinghousu nejlepší," řekl jeden z manažerů ČEZ. "Řekl bych, že Westinghouse může porazit pouze Westinghouse – tím, že podá nesmyslně nevýhodnou nabídku," dodává mimo záznam jiný z manažerů skupiny ČEZ.

Přesto nelze říci, že o vítězi tendru na dostavbu Temelína je již předem rozhodnuto. Pro výběr francouzské Arevy hovoří politické faktory, neboť se jedná o jediného uchazeče z Evropské unie.

Ve prospěch konsorcia Škoda JS/Atomstrojexport pak budou lobbovat tuzemští průmyslníci, kteří by pouze v tomto případě měli možnost podílet se na výrobě reaktorů.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...