21. května 2016 19:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sázkové kanceláře snižují kurz pro setrvání Británie v EU

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

LONDÝN Jedna z největších britských sázkových kanceláří William Hill snížila svůj kurz ve prospěch setrvání země v Evropské unii. Učinila tak poté, co řada sázkařů předpokládá, že Londýn evropský blok neopustí. Podle zmíněné kanceláře je nyní 85procentní šance, že britští voliči v referendu 23. června odchod Spojeného království z EU odmítnou.

Společnost William Hill současně se snížením kurzu pro setrvání v EU zvýšila kurz pro odchod z unie. Zatímco za každou libru (35 korun) vsazenou na odluku s Bruselem by v případě odhlasování odchodu dostal sázkař podle starého kurzu navíc 3,5 libry (122,2 koruny), nyní je to 3,3 libry (116,4 koruny). Podle propočtů tak sázková kancelář vidí 22procentní možnost, že Londýn nakonec z EU vystoupí.

Agentura Reuters poznamenala, že kurz u William Hill ve prospěch setrvání v EU je dosud vůbec ten nejnižší. Za každou takto vsazenou libru v případě úspěchu slibuje navíc zhruba 17 pencí (necelých šest korun), což je o polovinu méně než dosud.

Dosavadní průzkumy veřejného mínění nepřinesly žádné přesvědčivé výsledky, jednotlivé sondáže si dokonce odporují. Mnozí investoři i analytici proto kvůli nejasným výhledům více sledují sázkové kurzy, které dlouhodobě předpokládají britskou budoucnost v EU.

Podle agentury TNS mají zastánci odchodu z unie náskok tří procentních bodů, naopak agentura ORB stejně jako YouGov favorizuje setrvání v EU před odchodem o čtyři procentní body a ICM tento týden informovala o vyrovnaných silách v poměru 47 ku 47 procentům.

V sobotu zveřejněný průzkum společnosti Opinium podobně jako YouGov ukazuje na rostoucí počet příznivců EU. Nyní se pro setrvání v EU vyslovilo 44 procent dotázaných, před měsícem jich bylo 42 procent, a pro odchod 40 procent, přičemž před měsícem jich bylo o jeden procentní bod více.