7. prosince 2013 8:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

WTO přijala první globální obchodní dohodu od svého vzniku

Šéf WTO Roberto Azevedo potřásá rukou Chairmanu Wirjawanovi na závěrečné ceremonii konference WTO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf WTO Roberto Azevedo potřásá rukou Chairmanu Wirjawanovi na závěrečné ceremonii konference WTO. | foto: Reuters

PRAHA Ministři 159 členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) schválili první globální obchodní dohodu od vzniku této organizace v roce 1995. Podle agentura DPA to oznámil předseda ministerské konference na indonéském ostrově Bali. Dohoda by měla výrazně omezit byrokratické překážky obchodu a zlepšit obchodní podmínky pro nejchudší země světa.

Co je WTO?

WTO je Mezinárodní vládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. Mezi její další úkoly patří sledování obchodních politik členských států, spolupráce s ostatními mezinárodními organizacemi či poskytování technické pomoci a školení pro rozvojové země. WTO zastřešuje asi 97 procent světového obchodu.

Dohoda by ale měla také obnovit otřesenou důvěru ve schopnost WTO sjednávat smlouvy o globální liberalizaci obchodu. "Poprvé v naší historii WTO skutečně splnila, co slíbila," přivítal dohodu šéf WTO Roberto Azevedo. "Tentokrát se všichni členové sešli pohromadě a dali Světové obchodní organizaci zpět její světový význam," dodal podle agentury Reuetrs.

Dohoda už se rýsovala v pátek, kdy se svých výhrad vzdala Indie, která dlouho nebyla ochotná přijmout návrhy Spojených států a dalších zemí na postupné rušení subvencování potravin pro chudé. Poté ji ale zablokovala Kuba, která se dožadovala zrušení amerického embarga. Nakonec ale Havana podle Reuters dospěla s USA ke kompromisu.

Dohoda by měla urychlit obchod

Nynější dohoda je mnohem omezenější než dalekosáhlé návrhy katarského kola, které zkrachovaly v minulém desetiletí, což otřáslo pozicí WTO. Přináší zejména zjednodušení a standardizaci celních procedur, které by měly výrazně urychlit obchod. Smlouva také předpokládá mírnou reformu obchodu v zemědělském sektoru a bezcelní přístup nejchudších zemí na trhy ostatních.

ČTĚTE TAKÉ

WTO odhaduje, že navrhované zmírnění celních bariér by zvýšilo hodnotu globálního obchodu o jeden bilion dolarů na zhruba 23 bilionů dolarů (více než 461 bilionů Kč) ročně. Podle analytiků by dohoda vytvořila během let až 20 milionů pracovních míst, zejména v rozvojových zemích.

Lidovky.cz, ČTK