11. května 2013 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Bangladéše proudí do Česka textil za miliardy, dělníci přitom živoří

Továrna Nike ve Vietnamu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna Nike ve Vietnamu | foto: Reprofoto

PRAHA Tragédie v bangladéšské Dháce opět víří otevírá debatu o etickém zacházení se zaměstnanci v obrovských textilních továrnách v jihovýchodní Asii. Za minimální plat tam tisíce dělníků vyrábějí textil a obuv pro evropské trhy, kde se poté prodávají s několikanásobnou marží.

Také do Česka míří každoročně zboží za miliardy  vznikající pro Evropany v těžko představitelných podmínkách. Podle údajů Českého statistického úřadu byl z Bangladéše dovezen v roce 2012 textil a obuv za víc jak 3,5 miliardy korun.

Také v obří textilce, která se zřítila v Dháce před více než dvěma týdny, se šilo oblečení, které směřovalo do Česka. Šilo se zde totiž i pro polskou společnost Cropp, která zboží do českých obchodů dováží.

ČTĚTE TAKÉ:

Původně pětipatrová budova, v níž se nalézalo pět textilních továren, nebyla vůbec navržena pro těžké průmyslové stroje ani pro tři další podlaží. Provozovatelům textilek hrozí trest smrti. Bangladéšské úřady kvůli tragické události z bezpečnostních důvodů uzavřely dalších 18 textilních továren.

Neštěstí otřáslo i západními odběrateli, ale experti pochybují, že drama povede ke skutečným změnám pracovních podmínek. Firmy zajímají hlavně nízké výrobní náklady produkce v hodnotě okolo 20 miliard dolarů ročně, z níž tři pětiny odebírá Evropská unie a čtvrtinu USA.

Textil za pakatel

Sedmnáct dní v sutinách. Záchranáři vytahují švadlenu z trosek textilky.
  • Záchranáři z budovy, která se zhroutila 24. dubna, vyprostili do soboty 1041 mrtvých. Jedná se o nejhorší neštěstí svého druhu v novodobých dějinách.
  • Za posledních pět let v Bangladéši při požárech v textilních provozech zemřelo nejméně 500 lidí.
  • Většinu zaměstnanců továren tvoří ženy, 80 procent z nich pracuje v nebezpečných podmínkách. 
  • Minimální mzda pracovníků textilek se pohybuje kolem 37 dolarů (asi 735 korun).

Debatu o nelidských pracovních podmínkách rozpoutal loňský tragický požár jedné z textilek, který si vyžádal víc než sto obětí. Případ, kdy v textilce bez nouzových východů šéfové nařídili zaměstnancům vrátit se k šicím strojům, ačkoliv se rozezněl požární alarm.

 Do ulic poté vyšly tisíce lidí demonstrovat za lepší podmínky v přelidněných továrnách. Situace se ale od té doby příliš nezměnila.

Země zajímavá i pro české obchodníky

Do hledáčku textilních korporací se Bangladéš dostala poté, co se v Číně zvedly mzdy. V roce 2011 činil zisk z textilního průmyslu 18 miliard amerických dolarů. Podle odhadů chce „Nová Čína“, jak se Bangladéši mezi oděvními řetězci přezdívá, toto číslo do roku 2020 ztrojnásobit.

Během poslední dekády v zemi vzniklo na tři miliony pracovních míst. Do metropole proudí statisíce žen, aby v zaprášených továrnách zasedly k šicím strojům. Mezi hlavní značky, které levnou sílu v Bangladéši využívají, patří HM, Zara, Tommy Hillfinger, Adidas, Nike, Gap, Levi Strauss a mnohé další.

Jedenáctého dubna, několik dní před tragédií, navštívil zaostalou východoasijsou zemi také český ministr průmyslu Martin Kuba s delegací hospodářské komory. Česko totiž hodlá navázat na dřívější bohatou ekonomickou spolupráci obou zemí.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.