7. prosince 2009 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Bratislavy se evropská energetika regulovat nebude

Slovenský premiér Robert Fico  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico | foto: ČTK

Slovensko nezíská sídlo nové regulační energetické agentury Evropské unie. Ministři, kteří mají na starosti energetiku, přidělili sídlo Slovinsku. Nová agentura, o jejíž sídlo se ucházely právě Bratislava a Lublaň, by měla dohlížet na přeshraniční spolupráci při rozvodu elektrické energie a zemního plynu.

Lublaň podle informací ČTK zvítězila nad Bratislavou v poměru 15:11, Švédsko přitom nehlasovalo, protože unii v současnosti předsedá. EU má celkem 27 členských států.

Slováci při snaze získat sídlo Agentury pro spolupráci energetických regulátorů (ACER) argumentovali mimo jiné tím, že jejich hlavní město má vhodnou geografickou polohu včetně těsné blízkosti dalších dvou evropských metropolí - Vídně a Budapešti.

"Máme a využíváme všechny zdroje výroby elektrické energie, jsme velmi důležitý přenosový uzel do jednotlivých částí EU. Máme také velké zkušenosti a víme, co znamená diverzifikace (zdrojů), protože jsme nedávno zažili krizi, která nás velmi postihla," uvedl před časem v Bruselu slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek s odkazem na lednové přerušení dodávek ruského zemního plynu přes Ukrajinu do EU.

Neúspěšné Slovensko
Slovensko se již dvakrát ucházelo o hostitelskou pozici unijních agentur, v obou případech neúspěšně. V roce 2006 Slováci kandidovali na hostitele sídla úřadu pro rovnost pohlaví, které nakonec získala Litva. V roce 2008 byla neúspěšná společná kandidatura Bratislavy a Vídně na sídlo Evropského technologického institutu (EIT). Ten nakonec zahájil svou činnost loni na podzim v Budapešti.

Šance států střední, východní a jihovýchodní Evropy stát se hostiteli nových unijních úřadů zvýšilo doporučení Evropské komise z roku 2003. EK tehdy vyzvala k umístění některých nových institucí v nových členských zemích evropské sedmadvacítky.

ČTK