Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z bytů pro seniory se stává dobrý byznys

Senior Park v Sokolči u Poděbrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senior Park v Sokolči u Poděbrad | foto: Vladimír Kaláb, Lidové noviny

PRAHA  Dámská kapela Country Ladies musela v Sokolči přidávat. Věkový průměr obecenstva přitom vysoce převyšoval šedesát let. "Nedivte se. Generace dechovek mizí, dnešní senioři vyrůstali na Beatles," říká Jaroslav Plesník, šéf společnosti Senior Park, v jejímž areálu koncert proběhl.

Areál v Sokolči u Poděbrad zahrnuje 22 přízemních nájemních bytů v uzavřeném prostoru kolem centrálního atria. Byty jsou dispozicí a službami přizpůsobeny seniorům. Areály v Sokolči a v Luštěnicích u Mladé Boleslavi jsou obsazené, několik volných bytů je jen v Hrádku nad Nisou, kde byl Senior Park dokončen před dvěma měsíci.

ČTĚTE TAKÉ:


Plesník je přesvědčen, že byznys specializovaný na seniory má budoucnost. "Populace stárne. Byty – nikoli domovy důchodců, ale byty – přizpůsobené dispozicí a službami požadavkům seniorů, budou stále více žádané," říká.

Peníze půjčila i Kooperativa
Jeho názor sdílí například i pojišťovna Kooperativa, která je investorem ostravského areálu. Jde o ojedinělý případ, kdy pojišťovna přímo poskytla peníze na stavbu.

"Na jedné straně je Senior Park propracovaný a rozumný projekt, na druhé straně senioři jsou cílovou skupinou, jejíž význam stále více roste. Na Západě představují služby pro seniory obrovský průmysl," uvedl Marek Vích, šéf komunikace pojišťovny Kooperativa.

Senior Park v Sokolči u Poděbrad

Díky podpoře investorů staví firma Senior Park nájemní byty pro důchodce bez dotací. Náklady na jeden areál včetně komunikací se pohybují od 25 do 28 milionů korun.

První tři areály firma postavila na leasing od společnosti Immorent, člena skupiny Erste. "Měsíčně platíme z každého areálu leasingovou splátku 200 tisíc korun, po patnácti letech budou areály naše," vysvětlil Plesník.

Senior Parky v Česku

Tři Senior Parky, každý po 22 nájemních bytech, již stojí. Čtvrtý roste v Ostravě a stavba pátého se připravuje ve Slatiňanech na Chrudimsku. Jako investice přináší zisk šest až deset procent ročně.

V Sokolči se nyní areál rozšiřuje o jedenáct bytů ve třech řadových domech, u každého bytu bude zahrádka. Celkové náklady, převyšující deset milionů korun, hradí firma Strojservis, dealer a servisní centrum nákladních vozidel Iveco.

"Byt postavím za milion korun, na nájemném ročně vyberu zhruba sto tisíc. To znamená, že bezúročně je za deset let investice splacena. Zisk je deset procent, něco nám zůstane, takže pro investora jde asi šest procent. To mi připadá solidní," počítá Plesník.

Za pohodlí se musí platit
Impulsem pro vznik Senior Parku byla matka Jaroslava Plesníka. "Matka má roztroušenou sklerózu, je deset let na vozíku. bydlela v paneláku bez výtahu, ven se dostala jednou za tři měsíce.

Prošel jsem několik domovů důchodců, ale nenašel jsem odvahu navrhnout matce takový způsob života. Jsem stavař, tak jsem namaloval a postavil byt, který je pro mé rodiče optimální. A ukázalo se, že nejen pro ně," vzpomíná Plesník.

Senior Park v Sokolči u Poděbrad

Byty dispozice 2+kk jsou velké 49 čtverečních metrů. Obývací pokoj s kuchyňským koutem, ložnice, předsíň a prostorná koupelna se sprchovým koutem a WC. Na podlahách je snadno omyvatelná dlažba, vytápění na elektřinu lze regulovat v každé místnosti samostatně.

"Každý se vejde do zálohy na elektřinu ve výši 1500 korun měsíčně včetně teplé vody a vytápění," ubezpečuje šéf Senior Parku. Pro sociálně slabé ovšem jeho projekt není. Nájemné převyšuje osm tisíc korun a povinně je nutno přispívat na služby 3500 korun měsíčně. Služby zahrnují úklid a hlavně dopravu vlastním mikrobusem na nákupy, k lékaři či na zájezdy.

Pro úspěch podobných projektů je výše nájemného rozhodující. Musí stačit na splácení úvěrů a zároveň nesmí odradit klienty. Drahé bydlení – 35 tisíc pro zdravé a 50 tisíc korun pro handicapované seniory – bylo příčinou krachu projektu Residence Classis v pražských Průhonicích, tamních 62 bytů se nepodařilo pronajmout.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?