Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Čechů se stali pijáci vína. Hlavně krabicového

Bílé víno Hraběnka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílé víno Hraběnka | foto: SZPI

PRAHA Zejména díky konzumaci levných vína v krabicích a PET láhvích vypili loni Češi poprvé více alkoholu ve víně než v lihovinách. Šlo zhruba o 2,2 litru absolutního alkoholu na hlavu, u lihovin to bylo v přepočtu asi 2,17 litru stoprocentního lihu.

Způsobila to hlavně levná vína dovážená z Itálie a Španělska; importy tvoří většinu spotřeby. Likérky se proto snaží prosadit, aby Česko, stejně jako jiné dovozové země, zavedlo na víno spotřební daň, řekl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) Petr Pavlík. Vinaři se zdaněním nesouhlasí.

ČTĚTE TAKÉ O PŘEBUJELÝCH LÉKÁRNÁCH

"Já bych to tak nesrovnával, protože tvrdý alkohol pije jiná skupina lidí než víno," řekl předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo. Spotřeba vína od roku 1989 roste a teď je 20 litrů na hlavu. Levné dovozy tu musí být kvůli lidem, kteří mají hlouběji do kapsy; ale nemohou konkurovat kvalitním moravským vínům, dodal. Navíc pokud by se omezily, tak je Češi nenahradí, protože mají limitovanou plochu vinic.

Vydělávají hlavně dovozci
Od roku 1999, kdy byla ČR z větší části samozásobena, vzrostla podle UVDL spotřeba vína dvojnásobně. "Na víně dnes nejvíce profitují dovozci. Loni se vypilo 200 milionů litrů a z toho dvě třetiny se dovezly," uvedl Pavlík.

Podle Sedla činil dovoz vína dokonce 150 milionů litrů, za rok do konce letošního června to bylo 177 milionů litrů vína, což bylo dáno také slabšími sklizněmi 2009 a 2010 v Česku.

Byznys s vínem roste podle UVDL hlavně díky dovozům, nejvíce z Itálie, Maďarska a Španělska s průměrnou cenou dovezeného litru pod 11 korun. Dvoulitrové víno je pak v obchodech i za 30 Kč.

"Lidé, kteří jsou závislí na alkoholu, si kupují líh prostřednictvím levného vína, protože je vyjde gram alkoholu levněji než v lihovinách.

Ať víno zdaní
Proto si myslíme, že by se na víno měla zavést také nějaká spotřební daň, podobně jako na pivo, lihoviny a šumivé víno. Všechny státy, kam se více vína dováží, tak nějakou daň mají," řekl Pavlík.

Vinaři zavedení daně odmítají. "Poškodilo by to naše výrobce, pokud by v sousedních státech daň nebyla. Je zatím pouze v těch státech, kde se víno neprodukuje nebo velmi málo," řekl Sedlo.

Podle obchodního a marketingového náměstka jednoho z největších tuzemských vinařství Znovín Znojmo Jaroslava Opatřila by zdanění tichých vín poškodilo českou produkci a omezilo konkurenceschopnost výrobců. "Nesouhlasíme s tlakem výrobců piva a lihovin, aby daň byla zavedena. Dostalo by nás to do velice složité situace," řekl ČTK Opatřil. Podle něj 60 procent spotřeby vín v ČR je z dovozu. Tento podíl by se patrně ještě zvýšil. "Bylo by to postavené na hlavu," dodal Opatřil.

Bílé víno - ilustrační foto

Na Slovensku už je podle Pavlíka ve schvalovacím řízení nový zákon, o němž má jednat parlament v září. Chtějí zavést zhruba 8,50 Kč na litr vína, v Polsku už je deset Kč/litr. Většina států EU zavedla spotřební daň na tiché víno, dodal Pavlík. Podle něj už je Česko dovozový stát a navíc s masivní spotřebou, a proto by měla být zavedena.

Unie doporučuje daň deset korun na litr. Při spotřebě 200 milionů litrů by pak získal stát dvě miliardy korun. Malí výrobci, jež tvoří jen zlomek, mohou být podle UVDL stejně jako u výroby piva a pěstitelské pálenice osvobozeni od daně nebo zvýhodněni. Tiché víno má nulovou sazbu spotřební daně, likérky platí 285 Kč na litr stoprocentního alkoholu. Při této sazbě na litr vína s obsahem alkoholu 11 procent by činila výše spotřební daně 31,35 Kč/litr. V ČR se loni vypilo téměř 70 milionů litrů lihovin a jejich spotřeba mírně klesá.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

K nejatraktivnějším zemím patří Nizozemsko, Kypr, Lucembursko, ostrov Jersey, Kajmanské ostrovy, Panama nebo Seychely. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

K nejatraktivnějším zemím patří Nizozemsko, Kypr, Lucembursko, ostrov Jersey, Kajmanské ostrovy, Panama nebo Seychely. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

K nejatraktivnějším zemím patří Nizozemsko, Kypr, Lucembursko, ostrov Jersey, Kajmanské ostrovy, Panama nebo Seychely. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....