14. května 2013 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z centra automobilismu městem duchů. Detroit je na pokraji bankrotu

Vylidněná čtvrť v Detroitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vylidněná čtvrť v Detroitu. | foto: Reuters

DETROIT Americké město Detroit je nesolventní a hrozí mu bankrot, pokud se nedohodne s věřiteli a odbory na krocích, které by jeho finanční problémy zmírnily. Uvedl to krizový finanční manažer města Kevyn Orr ve své první oficiální zprávě.

Pád města automobilů

Populace Detroitu od roku 2000 do roku 2010 klesla na 713 777 lidí. Byla tak nejnižší od roku 1910, kdy činila 466 tisíc osob.

Kromě propouštění v automobilkách za to mohly také nejisté vyhlídky kdysi prosperující metropole, která se proslavila zejména automobilovým průmyslem.

Orr hodlá bezodkladně zahájit jednání s věřiteli a odbory a předpokládá, že by měl do konce června vědět, zda bude možné dát městské finance do pořádku bez vyhlášení bankrotu.

Detroit měl koncem dubna na hotovosti 64 milionů dolarů (1,3 miliardy korun), ale jen díky tomu, že odložil platby v objemu 226 milionů dolarů na penze, úvěry a další závazky.

"Výdaje Detroitu nadále přesahují příjmy navzdory snižování nákladů," upozornil Orr. "Jinými slovy, Detroit utratí více, než získá," dodal.

Jednou z největších zátěží pro městskou pokladnu jsou výplaty důchodů zaměstnancům města, upozorňuje agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!