21. června 2015 12:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Česka loni na dividendách odplynulo do zahraničí 214 miliard korun

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Z České republiky loni na dividendách odplynulo do zahraničí 214 miliard korun. Zisky, které si ze svých účastí vyplatili zahraniční investoři, představují pět procent hrubého domácího produktu Česka. Zemi to řadí mezi tři největší plátce z evropských zemí, více prostředků vyplatily do zahraničí jen Irsko a Malta. V posledním čísle to uvádí časopis Statistika&My.

Malta je v tomto srovnání mimořádným plátcem, protože do zahraničí na dividendách odešlo 99,3 procenta HDP. Za hranice Irska šlo 6,1 procenta HDP země. V opačném postavení je například Nizozemsko, které je čistým příjemcem dividend na úrovni 7,7 procenta HDP.

Částka, kterou si zahraniční vlastníci každoročně od svých společností stahují, narůstá. Například v roce 1993 ve formě dividend odplynulo z Česka do zahraničí několik desítek milionů korun, v roce 2000 to už bylo více než deset miliard a v roce 2010 více než 170 miliard korun. Rekordních 224 miliard korun do zahraničí odešlo v roce 2013, loni rekord překonán nebyl. Růst částky souvisí s posilováním přímých zahraničních investic.

Pod kontrolou zahraničních vlastníků jsou v Česku například velké banky či automobilky. Česká spořitelna, kterou vlastní rakouská Erste Bank, loni na dividendách vyplatila přes devět miliard korun. Komerční banka, kterou ovládá francouzská Société Générale, ze zisku určila 8,7 miliardy korun na dividendy. Zahraničního vlastníka má i ČSOB, a to belgickou KBC.

Země Saldo přílivu a odlivu dividend ze zahraničních investic v poměru k HDP za rok 2014 

Nizozemsko 7,7 

Francie 1,5 

Švédsko 1,2 

Británie 1,0 

Německo 1,0 

Dánsko 0,9 

Belgie 0,0 

Řecko -0,1 

Rakousko -0,1 

Chorvatsko -0,7 

Lotyšsko -1,0 

Slovinsko -1,2 

Estonsko -1,3 

Bulharsko -1,4 

Rumunsko -1,7 

Kypr -1,7 

Litva -1,9 

Maďarsko -2,3 

Slovensko -3,4

Česká republika -5,0 

Irsko -6,1 

Malta -99,3 

ČTK

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?