Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Česka mizí další značky čerpacích stanic. Které pumpy dostanou nová loga?

Čerpací stanice MOL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice MOL | foto: Shutterstock

PRAHA Rok od roku přibývá v Česku počet veřejných čerpacích stanic, přitom ale počet značek na trhu a počet největších vlastníků klesá. Trh se koncentruje do rukou velkých hráčů se stále bobtnajícími sítěmi benzinek. Potvrzují to ministerstvem průmyslu právě zveřejněné údaje a také aktuální přesuny desítek pump mezi největšími koncerny, které u nás působí.

Lídr pumpařského trhu Unipetrol RPA s čerpacími stanicemi Benzina právě začleňuje do své sítě desítky koupených stanic z řetězce OMV.

Dvojka v maloobchodním prodeji pohonných hmot u nás – maďarský MOL nedávno přestavěl do barev své značky 125 koupených pump Agip a zvažuje, že podobně přebarví pod tento brand i stejný počet dříve ovládnutých modrých pump Pap Oil.

Bude z Pap Oilu MOL?

„Rozhodnutí o tom, zda eventuálně spojíme síť pod jednu značku, by mělo padnout do poloviny roku 2017,“ uvedl mluvčí společnosti MOL Česká republika Tomáš Pavlík. Během letošních prvních tří měsíců hodlá koncern rebrandovat a modernizovat svých 24 čerpacích stanic Slovnaft z celkem 308 všech pump, které mu v Česku patří.

Změna majitele a následně i značky po přechodu do jiné „stáje“ už v minulosti potkala třeba pumpy tuzemských majitelů ČS Torol, K Petrol či Paramo Trysk, které už před lety pohltila Benzina. Týká se to i zahraničních značek BP, ESSO, Lukoil, JET, Aral nebo Total. Ty všechny do Česka přišly a po čase zase odešly.

Čerpací stanice v Česku.

Díky takovýmto transakcím narostla nejvíc třeba síť OMV (o koupené stanice Avanti a pak hlavně 70 pump Aral) nebo zmíněný MOL, který ke svým pumpám Slovnaft, jež se nyní chystá také přebarvit, koupil před čtyřmi lety stanice Pap Oil a nedávno přidal do svého portfolia i Agip (od italského koncernu ENI), který několik let předtím zas pohltil v Česku pumpy ESSO. Akvizicí po dlouhé době roste i Benzina, která se loni dohodla na koupi zhruba třetiny z 220 pump OMV v Česku.

„Pokračujeme v postupném přebírání 68 čerpacích stanic od společnosti OMV. V minulém roce jsme převzali 20 stanic. Projekt převzetí čerpacích stanic by měl být dokončen v průběhu roku 2017,“ upřesnil včera pro LN Pavel Kaidl, mluvčí Unipetrolu, pod který síť Benziny, čítající aktuálně 363 pump, spadá.

„Podobné přesuny jsou logické a obvyklé i jinde,“ komentuje situaci šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. „A že řada, často i velmi známých značek, z Česka odchází, nemusí být dáno jen tím, že se jí tady nedaří. My jsme pro tyhle giganty jen malý trh, a pokud někde v centrále usoudí, že trh v jiné zemi je pro ně důležitější, tak Česko bez váhání opustí,“ dodává Indráček.

Vlastníků benzinek ubývá

Ze statistiky, kterou aktuálně zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu, vyplývá nejen meziroční nárůst počtu pump v kategorii veřejných o 62 na 3906 – což je ale dáno spíš změnou kategorie u řady dosud neveřejných a poloveřejných čerpadel (firmy ze svých uzavřených areálů začínají někdy nabízet pohonné hmoty i veřejnosti). Data však potvrzují i pokles vlastníků pump v Česku.

Loni jejich celkový počet klesl o 15 na 1678. Z malé části se to týká těch největších sítí, ovšem nejvíc majitelů pump ubylo mezi těmi, kteří vlastní pouze jednu čerpací stanici. Malých soukromých, často rodinných, firem v této kategorii bylo ke konci loňského roku ze zmíněného celkového počtu 1388. Jejich čerpací stanice nemizí z trhu, kupují je firmy jako třeba Tank Ono.

Koncentrace pumpařského byznysu bude podle lidí z branže zřejmě dál pokračovat. Podle Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu je u nás totiž možnost růstu sítí pump stavbou nových na zelené louce velmi omezená. „Nelze tedy vyloučit, že bude i dál docházet k procesu koncentrace mezi společnostmi, a to formou akvizic, nákupu jiných sítí nebo menších balíčků benzinek,“ uvedl Loula.

Koncern MOL v Česku.
Tankování bez obsluhy - grafika.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....